Teraz kraje Unii Europejskiej już wprowadziły wiele aktualizacji dotyczące wieku emerytalnego, za każdym razem przesuwając swoim obywatelom przechodzić na świadczenia emerytalne, w tym czasie Polsce władze o tym nic nie mówią. Ile mogą osiągnąć emerytury w przyszłości? To zaskakuje.
Waloryzacja świadczeń emerytalnych, trzynaste emerytury, a w 2021 roku również zapowiadane czternaste - na to mogą się spodziewać osoby starsze w Polsce. Wbrew rządowej pomocy i zapewniającej, kwotowej waloryzacji dla seniorów z minimalną emeryturą, nadal świadczenia wielu starszych Polaków są za bardzo małe, aby móc żyć. Na żal, czas przyszły prognozuję się nie bardzo pocieszającym.
W rozmowie z „Super Expressem” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego pojaśniał, że jeśli nie przepatrzymy wieku emerytalnego na 70. rok życia, osoby starsze w przyszłości będą mogli oczekiwać na emerytury osiągające jedynie 1/5 swojej ostatniej pensji. Ile osiągnie takie świadczenie? Jeżeli by w dniu dzisiejszym taki stan by powstał, osoby, które zarabiają średnie wynagrodzenie krajowe (ok. 5 tys. złotych) mogłyby oczekiwać na świadczenie osiągające jedynie 1 tys. złotych, to znaczy niżej, niż teraz osiąga najniższe świadczenia! Jeszcze bardziej przerażające kwoty dotyczyłyby osób, które zarabiają minimalne wynagrodzenie krajowe. Tacy dostaliby świadczenia emerytalne osiągające zaledwie 520 złotych.

pixabay.com


Czy wskazuje, że świadczenia zostaną dewaloryzowane? Nie. Na szczęście średnie wynagrodzenie w Polsce ciągle się zwiększa, to spowoduję jednocześnie zwiększenia emerytury, chociaż jednocześnie z wzrastającymi cenami nie dadzą możliwości one na godne życie. Instytut Emerytalny w swoim raporcie „Przyszłość Emerytalna” jest pewien, że w 2060 roku, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, będziemy dostawać świadczenia osiągające więcej 3 tys. złotych, w trakcie gdy wynagrodzenie minimalna wynosić będzie około 6 tys. złotych. Wszystko, co da się pozwolić na opłacenie życia będzie tylko praca do 70-go roku życia. Już teraz osoby starsi, którzy pracują dłużej, dostają wyższe świadczenia. Na przykład, emerytura Jarosława Kaczyńskiego, który przeszedł na nią nie w wieku 65, ale 67 lat.

Jak informował portal "Życie PL": Kolejna szkoła wyłączona z nauczania, pojawiło się nowe zakażenie. Od poniedziałku lekcje będą odbywać się zdalnie

Przypomnij sobie: „Rolnik szuka żony”: Rolniczka pobiła niesamowity rekord! Tego nie zrobił jeszcze nikt, Marta Manowska była zdumiona odkryciem

Portal "Życie PL" pisał również: Za zwykłą 10-groszówkę z czasów PRL można otrzymać nawet 20 tysięcy złotych