Postanowiono przeprowadzić badania w celu sprawdzenia, ile wydają na sakramenty mieszkańcy odpowiednich terenów. Rozjaśniło się, że równoległość stawek jest dosyć znaczącą. Są rzeczywiście zadziwiającejące ceny.

Obywatele na pewnych terenach w Polsce mogą wydawać niewielką kasę na możliwość pocieszenia się z udzielenia przez kapłana sakramentu. Ślub, chrzest, pogrzeb - są to ceremonie, które mają odpowiedni cennik. Czasem ciężko uwierzyć w wysokość cennika.

pixabay.com

Ile w Polsce płacą "co łaska"

W Polsce, przy zwrocie "co łaska" niemal każdy wie, że chodzi tylko o sprytny wytrych i częściej nie dotyczy o uiszczeniu nieznaczącej kwoty, którą każdy właśnie sam decyduje w zależności od możliwości finansowych danej rodziny. Nie rzadko kwoty są ustalone z góry i księża nie zawsze dopuszczają możliwość ich renegocjacji. Ceny, ustalone w kościołach są z pewnością spore. Portal Warszawa Nasze Miasto zdecydował się przeprowadzić niewielkie badanie i wyjaśnił ile kosztuję "co łaska". Nie każdego na żal będzie zależało sakramentalne zgodzenie z tą kwotą.

pixabay.com

Ślub, chrzest, pochówek? Przygotuj kasę

Warszawa Nasze Miasto podała wiadomości o to, że księża i wierni z różnych parafii zostali zapytane o ile pieniędzy trzeba wydać na rzecz kościoła w celu skorzystać z pewnych sakramentów. Jednak, odpowiedż dla większości Polaków nie są zbyt pocieszające. Na przykład, para biorąca ślub w Czernikowie, w parafii p.w. św. Bartłomieja wydadzą za uroczystość, zgodnie z Warszawa Nasze Miasto, aż 1558 złotych. W tym samym kościele chrzest opłaca się kwotą 213 złotych, a pogrzeb 2150 złotych. Są to nie małe pieniędzy, przecież każdej parafii różne cenniki.

Napewno mniej zapłacą narzeczeni w Inowrocławiu. W parafii p.w. św. Barbary na ślub wydadzą 100 złotych. Tyle samo zapłacą pary w parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Świeciu. Jeden z wiernych wypowiedział się osobiście na temat własnego doświadczenia.

pixabay.com

Wierni bywają zaskoczeni ze słów wypowiadających przez księży

Za chrzest naszego syna daliśmy w parafii w Świętej Katarzynie 50 zł. Nie odnieśliśmy wrażenia, że ksiądz oczekuje od nas więcej pieniędzy. Z kolei na mszę ślubną w parafii św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu daliśmy więcej. Usłyszeliśmy, że para młoda ofiarowuje nie mniej niż 500 zł, inaczej nie wypada - pojaśniał w rozmowie z portalem Warszawa Nasze Miasto pan Michał Wielkopolski. Pewne ustalone ceny są w stanie zdziwić. Obywatele z różnych regionów Polski mogą udostępnić całkiem inne kwoty.

Jak informował portal "Życie PL": Kolejna szkoła wyłączona z nauczania, pojawiło się nowe zakażenie. Od poniedziałku lekcje będą odbywać się zdalnie

Przypomnij sobie: „Rolnik szuka żony”: Rolniczka pobiła niesamowity rekord! Tego nie zrobił jeszcze nikt, Marta Manowska była zdumiona odkryciem

Portal "Życie PL" pisał również: Za zwykłą 10-groszówkę z czasów PRL można otrzymać nawet 20 tysięcy złotych