Informacja, która wypływa z Ministerstwa Klimatu daje jasny przekaz – już dziś potrzeba użycia naszego węgla w polskiej gospodarce, szczególnie sektorze energetycznym spada i osiągnie poziom 50 procent. Są plany sprowadzania taniego węgla z zagranicy, gdyż polskie wydobycie generuje duże koszty, przez co węgiel osiąga wysokie ceny.

Przed takim scenariuszem ostrzega sam szef Sierpnia ’80, który mówi wprost o dramacie, który czeka górników i ich rodziny.

W Polsce spadnie zapotrzebowanie na dostawy węgla? Co czeka górników na Górnym Śląsku?

Okazuje się, że zgodnie z analizą profesora Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, a także na bazie materiałów Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Klimatu w ciągu najbliższych miesięcy ulec likwidacji i zatrzymania wydobycia ma dojść w pięciu kopalniach z Polskiej grupy Górniczej: Pokój, Halemba, Bielszowice, Wujek w Katowicach oraz Janina z Tauron Wydobycie.

– Kolejne do likwidacji mają być Sośnica, Ziemowit, Sobieski, Bolesław Śmiały i Piast – wylicza szef Sierpnia ’80.

Za dekadę mają przestać działać również kopalnie Mysłowice Wesoła, Staszic, Rydułtowy i Marcel. Ostatnią ma być zamknięta w 2037 roku Chwałowice Jankowice.

Bogusław Ziętek przekonuje, że jest to plan zagłady dla Śląska i sytuacja stanie się zwyczajnie dramatyczna dla górników i ich rodzin. Śląsk bez pomocy w rozwoju rynku pracy dla byłych górników stanie się punktem zapalnym niepokoju społecznego.

– Plan oznacza dla Śląska zagładę. To będzie taki plan Balcerowicza dla górnictwa – uważa Bogusław Ziętek, cytowany przez Fakt.

Okazuje się, że w czwartek miało miejsce posiedzenie rządowego zespołu ds. górnictwa a związkowcy otrzymali nowy plan strategii energetycznej i skutków dla górnictwa. Wyszli ze spotkania niezadowoleni.

– Gdzie są nowe miejsca pracy? Jeszcze niedawno zapewniano nas, że nie będzie likwidacji kopalń. Nikt nie wierzy, że będzie praca dla górników z zamykanych zakładów – pyta wprost przewodniczący Sierpnia'80.

Jak informował portal "Życie PL": CZY POLACY DOCZEKAJĄ SIĘ ZEROWEGO PODATKU VAT NA PRZEJAZDY KOLEJĄ I KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ? JEST TAKI POMYSŁ POLSKICH WŁADZ

Przypomnij sobie: PAPIEŻ W ZDUMIEWAJĄCYCH SŁOWACH NAPOMNIAŁ WIERNYCH W SPRAWIE PEWNEGO GRZECHU. „TO GORSZE NIŻ EPIDEMIA!” GRZMIAŁ PODCZAS MODLITWY ANIOŁ PAŃSKI

Portal "Życie" pisał również: POTĘŻNE MANDATY DLA GRZYBIARZY? TO MOŻLIWE, JEŚLI NIE ZASTOSUJEMY SIĘ DO ISTOTNYCH ZASAD, BEZKARNOŚĆ MOŻE SŁONO KOSZTOWAĆ