Jak podaje portal "Money", na czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapowiedziano wprowadzenie nowych restrykcji. Mają one zacząć obowiązywać od soboty 27 marca przez dwa tygodnie.

Trudna sytuacja epidemiczna

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem nadal rośnie. Tylko w czwartek 25 marca odnotowano ponad 34 tys. nowych przypadków koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie znajdujemy się w najtrudniejszym momencie pandemii od momentu jej rozpoczęcia się przed 13 miesiącami.

Szef Rady Ministrów podkreślił, że obecnie zajętych jest 70 proc. łóżek dla pacjentów covidowych i 70 proc. łóżek respiratorowych. Mateusz Morawiecki dodał, że zaledwie krok dzieli nas od liczby zachorowań, które uniemożliwią personelowi medycznemu ratowanie ludzkiego życia.

W tej trudnej sytuacji epidemicznej konieczne jest wprowadzenie nowych obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ograniczenie mobilności ludzi i swobody gospodarczej to działania niezbędne. Co zmieniło się w dotychczas obowiązujących restrykcjach?

Nowe restrykcje

Rząd zdecydował się na wprowadzenie bardziej rygorystycznych obostrzeń w kościołach i sklepach. Od soboty w sklepach do 100 m2 obowiązywała będzie zasada jeden klient na 15 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 - jeden klient na 20 m2.

Także w kościołch doszło do zmnijszenia liczby wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach. Od soboty limit wiernych w świątyniach będzie obliczany zgodnie z zasadą jedna osoba na 20 m2. Niezbędne będzie zachowanie co najmniej 1,5 m odstępu pomiędzy osobami i zakrywanie nosa i ust.

Nadal ograniczona pozostanie działalność galerii handlowych. Zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i składy budowlane (sklepy, których powierzchnia przekracza 2 tysiące m2).

Premier i szef resortu zdrowia zapowiedzieli zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Zamknięte zostaną również żłobki i przedszkola, gdzie będą mogły jedynie uczęszczać dzieci personelu medycznego i służb porządkowych, w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Rząd wydał również zalecenie, żeby Święta Wielkanocne spędzić w gronie domowników, ograniczając przemieszczanie się. Powtórzono również apel o przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Co sądzicie o wprowadzonych obostrzeniach?

To też może cię zainteresować: Lekarka ma pilny apel do Polaków. Bardzo ważne słowa. Należy zachować szczególną ostrożność

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pierwsze dziecko Joanny i Jacka Kurskich właśnie przyszło na świat. Znane są już imię i płeć dziecka. Prezes TVP nie krył wzruszenia

O tym się mówi: Media obiegła niepokojąca wiadomość o córce Kasi Kowalskiej. Do sieci trafiły zdjęcia. Co znowu się stało