Po raz pierwszy zaproponowano wybudowanie płotu oddzielającego województwo świętokrzyskie od lubelskiego i podkarpackiego. Problem jest poważny.

Świętokrzyskie zamierza się oddzielić się od przylegających terenów. Stan nagle staję się poważny

Województwo świętokrzyskie planuje oddzielić się od lubelskiego i podkarpackiego. Dotyczy to afrykańskiego pomóru świń. Stan na południowym wschodzie Polski trworzy.

Zbudują ogrodzenie na granicy województw?

Pojawiła się możliwość, że województwo świętokrzyskie odgrodzi się od przylegających terenów. W środę w Lubelskiem zarejestrowano aż 56 ognisk ASF u świń (w całym kraju jest 83) i 619 przypadków ASF u dzików. Aby nie doszło do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, rządy wojewódzkie proponują wybudować ogrodzenie na granicy.

pixabay.com

"Płot na granicy województw jako element walki z ASF. Po konsultacjach między GLW i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym w Świętokrzyskim padła propozycja zbudowania płotu z siatki o długości ponad 100 km" – powiadomił Główny Inspektor Weterynarii.

"Planowane działania są zgodne z rekomendacją głównego lekarza weterynarii. Ogrodzenie będzie mieć ok. 70 km długości. Ma zahaczać o trzy województwa: podkarpackie, lubelskie i mazowieckie. Na razie nie są znane szczegóły techniczne, trwają w tej sprawie rozmowy" – poinformowała "Dziennikowi Wschodniemu" Ewa Łukomska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

pixabay.com

Lubelskie: Pewni, że ogrodzenie budować nie ma potrzeby

Całkiem innego względu na ten temat są rządy wojewódzkie i sanitarne w Lubelskiem. Są zdania, że jednak nie jest to ostatecznie potrzebne. Nadto, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie zwrócił uwagę, że wewnętrzne ogrodzenie w miejsowości Lubelszczyzny nie niesie za sobą jakiegokolwiek sensu.

Na obecnym etapie jakiekolwiek grodzenie u nas, czy też zamykanie przejść dla zwierząt nie ma najmniejszego sensu, ponieważ afrykański pomór świń jest już praktycznie w całym województwie – powiedział Paweł Piotrowski w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

W tym momencie, 7 września wojewoda lubelski podał rozporządzenie o wzrośniętej liczbie dzików do sanitarnego odstrzału.

Portal "Życie" pisał również: Wielki dzień w życiu Krzysztofa i Pauliny ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia”! Zdjęcie ze szpitala trafiło do sieci, serdeczne gratulacje