Jak podaje portal "Super Express", w niedzielę wieczorem w mediach pojawiła się smutna informacja o śmierci Adama Zagajewskiego, wybitnego poety i eseisty. Niewiele osób wie, że obecna pierwsza dama dobrze znała poetę, który był bardzo bliskim przyjacielem jej ojca, Juliana Kornhausera. Obaj artyści prężnie działali w formacji poetyckiej Nowa Fala formułując jej główne postulaty.

Odszedł Adam Zagajewski

Wybitny poeta, jakim był Adam Zagajewski, był znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Literackim światem wstrząsnęła wczoraj wieczorem wiadomość, że poeta odszedł w wieku 75 lat. Niewiele osób wie, że ten wyjątkowy artysta był niezwykle bliski rodzinie pierwszej damy, Agaty Dudy.

Adam Zagajewski/ YouTube @ TheNexusInstitute
Adam Zagajewski/ YouTube @ TheNexusInstitute
Adam Zagajewski/ YouTube @ TheNexusInstitute

Artysta na przełomie 60 i 70 lat ubiegłego wieku był członkiem grupy poetyckiej "Teraz", w której działał także ojciec Agaty Dudy, poeta Julian Kornhauser. Obaj artyści wspólnie redagowali pismo "Student", a także stworzyli wspólnie książkę "Świat nie przedstawiony", w której nie tylko podjęli próbę pokazania literatury taką jaką była w latach 60 i 70, ale także zawarli swój manifest ideowo-estetyczny.

Zarówno Adam Zagajewski, jak i Julian Kornhauser podpisali się pod słynnym listem 59, w którym wyrażono sprzeciw wobec planowanych zmian w Konstytucji PRL (na przełomie 1975 i 1976 roku). Zagajewski został wówczas objęty zakazem druku. O wartości jego twórczości świadczy fakt, że regularnie pojawiał się na liście pretendentów do literackiego Nobla.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów żegnających wybitnego poetę Adama Zagajewskiego. Jeden z nich zamieścił prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że jest to niezwykle smutna informacja i ogromna strata dla polskiej kultury.

Wiedzieliście o znajomości Adama Zagajewskiego z rodziną pierwszej damy?

To też może cię zainteresować: Prezydent odznaczył Roberta Lewandowskiego. Zdjęcia obiegły Internet

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Media donoszą o rozstaniu Zbigniewa i Moniki Zamachowskich. Czy aktor zostawił wszystko Monice i przeprowadził się do kawalerki

O tym się mówi: Jak będzie wyglądała Wielkanoc w polskich kościołach? Pojawiły się pierwsze komunikaty