Aktualne kwoty w przyszłym roku będą dotyczyły wiele osób. Kto może oczekiwać z ZUS na aktualne emerytury i na jaką kwotę mogą się spodziewać osoby starsze za zwiększeniem waloryzacji świadczeń.
Waloryzacja świadczeń 2021, trzynaste emerytury dla seniorów z projektu Emerytura plus również świadczenia matczyne tzn. emerytury z projektu Mama 4 plus. Na to mogą się spodziewać osoby starsze w Polsce w 2021 roku. Na razie rząd obiecuje, że w przyszłym roku roku minimalne świadczenie zwiększy się o 50 złotych (do 1250 złotych brutto), zaś waloryzacja świadczeń będzie związana - procentowo-kwotowa. Seniorzy o najmniejszych świadczeniach dostaną 50 złotych, aż do granicy, w której procentowa waloryzacja będzie dla osób starszych bardziej korzystna.

pixabay.com

Na tym się nie skończy. W 2021 roku wejdą w życie również aktualne świadczenia dla osób represjonowanych w PRL. Nowe wprowadzenie podpisał już prezydent RP. Wsparcie dla osób starszych, czyli czternaste emerytury zostały zaprogramowane już w ubiegłym roku przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem potwierdził je premier Mateusz Morawiecki, a w Sejmie działają nad odpowiednim przepisem, która dotyczy czternastej emerytury w przyszłym roku. Komu będą przysługiwały aktualne świadczenia i ile określą?
Świadczenia i renty dla represjonowanych PRL skierowane do ponad 13 tysięcy osób. Dostaną ją ci seniorzy i renciści, którzy mają status działacza opozycji antykomunistycznej lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych. Nowe świadczenia będą pracowały na zasadzie wyrównania - do 2400 złotych brutto. Tłumacząc, jeżeli dotychczasowe świadczenie osoby represjonowanej w PRL wynosi 1500 złotych brutto, otrzyma emeryturę wyrównawcze o 900 złotych brutto, tak by w pełni świadczenie określiło wspomniane 2400 złotych brutto.
Czternastki będą się wypłacać na zasadzie złotówka za złotówkę. Również zaznaczoną kwotę 2400 złotych brutto. Taka wypłata będzie jednak tylko raz. Jesienią do własnego świadczenia emeryci otrzymujące kwoty mniej 2400 złotych brutto dostaną wyrównania. To znaczy, że każda osoba starsza, która ma niższą emeryturę, na jesieni otrzyma jedną dodatkową wypłatę, która wyrówna jeden raz jego świadczenie, by w pełni osiągnęło 2400 złotych brutto.

Portal "Życie" pisał również: Jasnowidz Krzysztof Jackowski zdradził szczegóły swojej wizji dotyczącej najbliższej przyszłości. O co poszło