Wielu z nas często zdarza się prać dżinsy niemal cały czas, gdyż mamy świadomość, że są to spodnie, które brudzą się dość często i mają tendencję do łapania brudu czy plam.

Jednak naukowcy przekonują nas, abyśmy zaprzestali ciągłego prania odzieży wykonanej z dżinsu, gdyż jest to niesamowicie szkodliwe dla środowiska i to wcale nie przez zużycie wody, prądu czy detergentów.

Naukowcy dokonali niespodziewanego odkrycia, które powinno dać nam do myślenia! O co chodzi?

Okazuje się bowiem, że mikrocząsteczki włókien dżinsu, które w trakcie prania odkrywają się od spodni i ubrań trafiają do wody, ale są tak niewielkie, że oczyszczalnie ścieków mają ogromny problem z ich odfiltrowaniem.

Tym sposobem, trafiają one do rzek, a później mórz i oceanów. Ostatnio, naukowcy odkryli je w wodach Arktyki!

Właśnie dlatego nie powinniśmy prać dżinsu zbyt często!

Badania osadu wód przybrzeżnych Arktyki i jezior Kanady przynosi przerażający wniosek – od 21 do 51 procent wszystkich mikrocząstek włókien pływających w tych wodach to bawełna, z czego 40 do 57 proc. to pozostałości po praniu dżinsu.

Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z uniwersytetu w Toronto. Nie wiadomo na razie, jak szkodliwe dla środowiska jest to zjawisko.

Okazuje się, że wypranie jednej pary dżinsów powoduje, że do wody trafia przez to 56 tysięcy mikrocząsteczek włókien o długości do 5 milimetrów, a najgorsze są dżinsy nowe, gdyż z nich wypłukuje się tych drobin najwięcej.

Oczyszczalnie filtrują maksymalnie 99 proc. tych cząstek, ale wszystkich nie udaje się odwirować. Badacze z Kanady sugerują, aby stosować się do zaleceń producentów, którzy sami stwierdzają, aby nie prać dżinsów zbyt często.

– Konkludujemy, że dżinsy w kolorze indygo, najpopularniejszy ubiór świata, są wskaźnikiem szeroko rozpowszechnionych zanieczyszczeń ludzkiego pochodzenia i mają znaczący udział w nagromadzeniu mikrowłókien w środowisku, od regionów o umiarkowanym klimacie do Arktyki – przekonują badacze.

Jak informował portal "Życie PL": CZY POLACY DOCZEKAJĄ SIĘ ZEROWEGO PODATKU VAT NA PRZEJAZDY KOLEJĄ I KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ? JEST TAKI POMYSŁ POLSKICH WŁADZ

Przypomnij sobie: PAPIEŻ W ZDUMIEWAJĄCYCH SŁOWACH NAPOMNIAŁ WIERNYCH W SPRAWIE PEWNEGO GRZECHU. „TO GORSZE NIŻ EPIDEMIA!” GRZMIAŁ PODCZAS MODLITWY ANIOŁ PAŃSKI

Portal "Życie" pisał również: POTĘŻNE MANDATY DLA GRZYBIARZY? TO MOŻLIWE, JEŚLI NIE ZASTOSUJEMY SIĘ DO ISTOTNYCH ZASAD, BEZKARNOŚĆ MOŻE SŁONO KOSZTOWAĆ