Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski, opublikował w mediach społecznościowych wpis. Jego słowa komentuje znany lekarz internista.

Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję, na podstawie której od dnia dzisiejszego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli kierować pacjentów na testy na COVID-19 za pomocą aplikacji. Pomysł ten komentuje lekarz internista, który obawia się, że postanowienie to może przynieść niezapowiedziane skutki.

Ministerstwo Zdrowia informuje – w dniu dzisiejszych w życie wchodzi ważna zmiana

W swoim profilu na Twitterze Andrzej Niedzielski, szef resortu zdrowia, poinformował wszystkich o tym, że od dnia dzisiejszego istnieje możliwość skierowania pacjentów na testy na koronawirusa za pomocą specjalnej aplikacji. W swoim wpisie Niedzielski pochwalił także Narodowy Fundusz Zdrowia, który pomógł w szybkiej realizacji pomysłu.

Lekarz internista komentuje postanowienie Ministerstwa

Na temat nowej decyzji Ministerstwa Zdrowia wypowiedział się dr Piotr Pawlikowski:

Widziałem twitta ministra zdrowia. Czy system działa? Nie wiem, sprawdzę to dopiero, gdy będę miał pacjenta z podejrzeniem SARS-CoV-2. Podchodzę sceptycznie, ponieważ wiem, że dodanie zakładki do istniejącego programu nie jest skomplikowane, ale z doświadczeń wiem, że może nie działać poprawnie. Ja i moi koledzy, koleżanki nie znamy jeszcze zasad kierowania na testy – mówił dr Pawlikowski w rozowie z Wirtualną Polską.

Oprócz tego, lekarz dodał, że nie podoba mu się ten fakt, że lekarze pierwszego kontaktu powinni kierować swoich pacjentów na badanie poprzez aplikację. Zaznaczył także. że wprowadzone zmiany nie zostały skonsultowane z lekarzami.

To będzie duży problem, bo gdy moi koledzy pozamykają gabinety, to lekarzy będzie za mało, czyli przyjmiemy mniej pacjentów. Na logikę – skierujemy również mniejszą liczbę osób na testy - przekazał lekarz internista. Dodał, że taka sytuacja spowoduje, że wykonywanych będzie mniej testów, a co za tym idzie, mniej nowych przypadków zakażeń zostanie wykrytych – zaznaczył dr Piotr Pawlikowski.

Dodał także, że pomysł z aplikacją spowoduje, że będzie zrobiono mniej testów na koronawirusa, czyli zostanie wykrytych mniej nowych wypasków zakażeń.

Jak informował portal „Życie.pl”: Wielkie zmiany dla milionów Polaków. Ministerstwo podjęło decyzję

Przypomnij sobie: Koronawirus w polskim klasztorze. 35 zakonnic zachorowało na COVID-19

Portal „Życie.pl” pisał również: Czy program 500 plus nie dał spodziewanego przez rząd rezultatu?