Decyzja Ministerstwa dotyczy kierowców, którzy powinni przygotować się na wielkie zmiany w najbliższym czasie. Wielu osobom ułatwi to życie.

Minsterstwo Cyfryzacji podjęło decyzję, na mocy której polscy kierowcy już niedługo nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Przepisy będą obowiązywać jeszcze w tym roku. To jednak nie wszystkie plany polityków co do zmian na polskich drogach.

Kierowca nię będzie musiał mieć prawa jazdy w portfelu

screen Google

W piątek 4 września Ministestwo Cyfryzacji poinformowało, że już niebawem, dokładnie 5 grudnia, polscy kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Fakt ten jest rezultaten podpisanego dokumentu, na mocy którego to aplikacja w telefonie wystarczy podczas jazdy samochodem.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – wyjaśnił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

screen Google

Aby móc skorzystać z danego udogodnienia, wystarczy zainstalować aplikację mObywatel. Owa aplikacja będzie zawierać następujące dane: dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu. Na dodatek, będzie możliwość sprawdzenia punktów karnych.

Z cyfrowego prawa jazdy będą mogli skorzystać wszyscy, którzy zarejestrowani są w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motocykli lub współwłaściciele owych transportów.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy, niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – mówił Marek Zagórski.

Jak informował portal „Życie.pl”: Odnotowano ogniska nowej niebezpiecznej choroby w Polsce. Sytuacja ciągle się pogarsza

Przypomnij sobie: Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, przepis wchodzi w życie 4 września

Portal „Życie.pl” pisał również: Wykryto nowe ognisko koronawirusa. Szpital w stolicy województwa ma wielkie problemy