Okazuje się, że już w piątek 4 września wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń, uprawniająca strażników straży miejskiej lub gminnej do nakładania grzywny w formie mandatu karnego dla osób, które nie złożyły tzw. deklaracji śmieciowej, na bazie której ustala się wielkość opłaty za wywóz śmieci. Ile kary dostaniemy, jeśli takowej nie posiadamy? To 500 złotych za osobę!

– Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec gminy, który skłamał w deklaracji, by płacić mniej za wywóz odpadów, np. podał, że pod danym adresem mieszkają dwie osoby, a w rzeczywistości jest ich pięć. Mandat czeka także osobę, która zadeklarowała, że założy kompostownik, a tego nie zrobiła albo go posiada, ale z niego nie korzysta, a płaci mniej za odpady – informuje w swoim tekście „Rzeczpospolita”, cytowana przez serwis Biznes Interia.

Mandat za brak segregacji śmieci czy złożenia deklaracji śmieciowej? Teraz może nam go wręczyć również straż miejska!

Okazuje się, że wiele samorządów optowało za takim rozwiązaniem, gdyż strażnicy miejscy mieli do tej pory możliwość jedynie pouczenia mieszkańca z niesubordynacją, a grzywna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, gdyż kara jest nieuchronna – ocenia na łamach „Rz”, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jak ocenia Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda w Warszawie mandat karny będzie szczególnie dotkliwy dla mieszkańców domów jednorodzinnych, gdyż tym gospodarstwom domowym jest łatwo udowodnić, że nie segregują odpadów prawidłowo bądź nie płacą za wywóz odpadów.

Problem jednak pojawia się w przypadku domów wielorodzinnych – bloków i kamienic w ramach spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy TBS-ów.

Jak informował portal "Życie PL": POLSKIE WŁADZE PODJĘŁY ISTOTNĄ DECYZJĘ W SPRAWIE ZAGRANICZNYCH PODRÓŻY. DO TYCH KRAJÓW NIE POLECIMY, LISTA Z ZAKAZEM CORAZ DŁUŻSZA

Przypomnij sobie: POLICJANCI RUSZYLI Z MASOWYMI KONTROLAMI W TROSCE O DZIECI. NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA ŁAMIĄCYCH PRZEPISY, TRZEBA BĘDZIE PONIEŚĆ KONSEKWENCJE

Portal "Życie PL" pisał również: OD PRZYSZŁEGO ROKU SZYKUJE SIĘ NAM NOWY PODATEK? DECYZJA NALEŻY DO UNII EUROPEJSKIEJ, W GRĘ WCHODZĄ WIELKIE PIENIĄDZE