Od około dwóch lat kierowcy w Polsce mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów powinniśmy zawsze mieć, kiedy siadamy w auto. 5 grudnia 2020 roku przepis ten zostanie nie aktualnym i prawo jazdy zostanie się w domu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dokument, za pomocą którego kierowcy będą mogli legalnie zostawić blankiet prawa jazdy w domu. Na razie posiadanie przy sobie tego dokumentu jest obowiązkowe - za jego brak w trakcie kontroli policyjnej mundurowi pełnie mogą nałożyć mandat karny w wysokości 50 zł.

Jeśli pojedziemy za kierownicą bez prawa jazdy przy sobie, przy tym posiadając go w formie elektronicznej w swoim smartfonie? Nowy przepis zacznie obowiązywać 5 grudnia 2020 roku. Wprowadzenie zatwierdzone przez Marka Zagórskiego, zacznie działać po trzech miesięcy po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu. Zmiany te powstały dzięki tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Dotyczy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam - zauważył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pomimo tego, jednocześnie z realizacją nowej zasady na temat prawa jazdy, w darmowej aplikacji mObywatel powstaną nowe zalety. Kierowcy mimo posiadania w formie elektronicznej z mPrawa Jazdy będą mogli sprawdzać osobiście liczby punktów karnych. Aplikacja jest całkiem bezpieczna. Potwierdzeniem tego jest to m.in. profil zaufany, który wymagany jest do jej aktywizacji.

Jak informował portal "Życie PL": Andrzej Duda zaapelował do każdego obywatela. W pilnej sprawie prosi wszystkich Polaków

Przypomnij sobie: Odnotowano ogniska nowej niebezpiecznej choroby w Polsce. Sytuacja ciągle się pogarsza

Portal "Wiesz" pisał również: Wielkie święto dla fanów Anny Jantar. Wzruszająca chwila, wokalistka doczekała się pięknego upamiętnienia