Jak donosi „Fakt”, na Europę padł blady strach związany nie tylko z pojawieniem się mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim przed południowoafrykańską wersją. Okazuje się, że Niemcy zdecydowały się zamknąć granice z Austrią i Czechami, a włoski rząd zdecydował się przesunąć inaugurację sezonu narciarskiego o 20 dni niż planowano. Co będzie dalej?

W poniedziałek zdecydowano o odprawieniu z granic czesko-niemieckiej i niemiecko-austriackiej ponad 5 tysięcy osób, które czekały na wjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Powodem jest strach przed nowymi wariantami zaraźliwego wirusa. Nowe mutacje koronawirusa noszą nazwy B.1.1.7 (Wielka Brytania) i B.1.351 lub 501Y.V2 (RPA). Wariant południowo afrykański wykryto 18 grudnia.

Wariant koronawirusa z RPA jest znacznie bardziej agresywny i groźniejszy niż klasyczna wersja? Co wiemy o mutacji z Czarnego Lądu?

Okazuje się, że Austria ma już 300 przypadków zakażeń ta mutacją koronawirusa za sprawą pasażera linii lotniczych, który przywiózł go do Tyrolu. Wersja z RPA pojawiła się już w Belgii i Francji, a pierwszy przypadek w Niemczech pojawił się już pod koniec stycznia. Przypadki zakażenia tym wariantem znalazły się w 90 procentach regionów Woch.

B.1.351 z RPA budzi duży niepokój wśród Europejczyków. Choć zdaniem epidemiologów nie jest powoduje on cięższego przebiegu choroby czy większej śmiertelności, ale rodzi inny problem – znacznie szybciej i łatwiej można się nim zarazić.

Jak donosi „Fakt” na bazie danych Europejskiego Centrum ds. Kontroli Chorób, może być aż o 50 procent bardziej zakaźny od klasycznej wersji, z którą mierzymy się już od roku! Mutacja spowodowała, ze wirus ma inna budowę i łatwiej wymyka się spod kontroli naszej immunologii. Niestety, przeciwciała ozdrowieńców mają niszczyć go znacznie słabiej.

„Taka zmiana może spowodować, że przestaną działać niektóre leki, na przykład tzw. przeciwciała monoklonalne, używane w leczeniu zakażeń koronawirusem” – wyjaśnia wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Najpewniej możliwe jest również, że nowa mutacja będzie atakować również ozdrowieńców. We Francji odnotowano przypadek ponownego zakażenia u 59-letniego mężczyzny, który trafił przez mutację z RPA do szpitala.

Do tej pory odnotowano 1 400 przypadków tej wersji, a 350 w Europie i na Wyspach.

Jak informował portal "Życie PL": POLACY BĘDĄ MUSIELI ZREZYGNOWAĆ Z NOSZENIA BAWEŁNIANYCH I CHIRURGICZNYCH MASECZEK? BĘDZIE PRZYMUS NOSZENIA SPECJALISTYCZNYCH MASEK? JEST PROJEKT ZMIAN

Przypomnij sobie: SENIORZY BĘDĄ MIELI WIELKI PROBLEM? ZUS ZAPOWIADA TOTALNE ZMIANY W SPOSOBIE WYPŁATY EMERYTUR! CZY TO KONIEC PRZEKAZÓW PIENIĘŻNYCH I GOTÓWKI DO DOMU

Portal "Życie PL" pisał również: NA TO CZEKAJĄ MILIONY POLAKÓW MAJĄCYCH DOŚĆ ZIMOWYCH WIECZORÓW. KIEDY NASTĄPI ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI? WTEDY TRZEBA PRZYGOTOWAĆ ZEGARKI

Pisaliśmy również o: NIEMAL WSZYSCY ROBIMY TEN BŁĄD PODCZAS GOTOWANIA. ZATYCZKA W BUTELCE OLEJU MA BARDZO ISTOTNE ZASTOSOWANIE. WYRZUCANIE JEJ JEST KOMPLETNIE BEZ SENSU