W trakcie konferencji prasowej we wtorek 25 sierpnia podał informacje, że MEN poda wsparcie placówkom w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji i maseczki. Teraz nie ma żadnych wiadomości na temat kwoty dla środków bezpieczeństwa, na którą mogą się spodziewać dyrektorzy.

Dyrektor szkoły: MEN twierdzi, że będą przyznane dodatkowe środki, ale nie wiem, w jakich ilościach

Do tej pory otrzymałem z ministerstwa około stu litrów płynu do dezynfekcji rąk i jeden automat. Wszystkich pozostałych zakupów dokonuję z budżetu. [...] W ostatnim czasie otrzymaliśmy maila z ministerstwa o tym, że będą przyznane dodatkowe środki typu maseczki, ale nie wiem w jakich ilościach, bo nie dostaliśmy odpowiedzi - mówił na antenie TVN24 Mirosław Sakowski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu.

pixabay.com

Chociaż ministerstwo edukacji narodowej nie wprowadziło wymogu zasłaniania ust i nosa w szkołach, Mirosław Sakowski sam postanowił o wprowadzeniu takich zasad.

- Brakuje nam jednoznacznego stanowiska ze strony ministerstwa dotyczącego ochrony ust i nosa. Z jednej strony do sklepu osiedlowego, gdzie wchodzą trzy osoby, trzeba zakładać maseczki, a do mojej szkoły przyjdzie 400 uczniów i 50 pracowników i takiego wymogu nie ma - poinformował dyrektor liceum w Bolesławcu, zazuważając, że jest odpowiedzialny za zdrowie dzieci i nauczycieli.

MEN: Do szkół trafi 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało wytyczne dla dyrektorów placówek. Co powoduje, że mogą postanowić o zawieszeniu zajęć lub zmienieniu modelu ksztłcenia na hybrydowy, jeśli organ prowadzący zgodzi się na to, a sanepid wyda pozytywną opinię. MEN wyliczyło także, w jaki sposób wspomaga placowki.

"Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września br. do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych" - czytamy w komunikacie resortu.

Statystyka GUS pokazuje, że w roku 2018/2019 w kraju pracowało 14584 szkół podstawowych, 1695 gimnazjów, 3534 licea ogólnokształcące, 1578 szkół branżowych i 1879 techników.

Jak informował portal "Zycie": Szczęśliwy Lewandowski po raz pierwszy pokazał twarz swojej córki. Dlaczego tym razem Robert zrobił wyjątek

Przypomnij sobie: Jak do tego doszło? Dziewczynka na pełnym morzu, dziecko uratowali pasażerowie promu, gdzie byli rodzice

Portal "Zycie" pisał również: Polska dyplomacja prosi Polaków, by nie podróżowali do tego kraju. Sytuacja jest napięta, może się to skończyć w przykry sposób