Nie da się ukryć, że bez mąki ziemniaczanej nie da się przyrządzić takich smakołyków, jak kluski śląskie, kopytka, kisiele, budynie czy ciasto biszkoptowe. Służy także jako zastępnik śmietany i doskonale zagęszcza zupy i sosy. Mąkę ziemniaczaną kupuje się w formie proszku, a ona sama nie jest tak sypka jak zwykła mąką pszenna, często lubi się zbrylać.

Mogą ją z powodzeniem stosować osoby uczulone na gluten, gdyż nie zawiera tego aminokwasu. Oprócz zastosowań typowo kulinarnych można również użyć jej w pielęgnacji i kosmetyce, a także przy sprzątaniu. Jak można ją wykorzystać? Przykładowe nietypowe zastosowania podaje serwis Tipy Interia.

Mąka ziemniaczana i jej nietypowe zastosowania w kuchni!

Mąka ziemniaczana doskonale sprawdzi się w przypadku czyszczenia obuwia. To doskonały pochłaniacz zapachów i wilgoci, zatem szybko rozprawi się z brzydkim zapachem i plamami z potu we wnętrzu buta. Wystarczy wsypać trochę mąki ziemniaczanej do środka i zostawić na noc, po czym dokładnie ją wytrzepać i odkurzyć wnętrze.

To również świetny środek do czyszczenia tłustych plam – z oleju, sosów czy masła. Trzeba zasypać tkaninę obficie mąką ziemniaczaną i poczekać aż proszek wchłonie tłuszcz, po czym wyprać materiał jak zwykle w pralce. Tak samo dobrze sprawdzi się przy dywanach i tapicerce. Wówczas proszek trzeba dokładnie odkurzyć.

Mąka ziemniaczana to również znany od wieków sposób na odparzenia i odleżyny, szczególnie u dzieci. Która z naszych babć i mam nie gotowała krochmalu na podrażnienia niemowlęcej skóry? Dzieciom warto przygotować specjalną kąpiel, która ulży przy swędzeniu i pieczeniu (wówczas trzeba wsypać sporą garść mąki do ciepłej wody i wymieszać do rozpuszczenia).

Chore miejsca na skórze warto smarować pastą zrobioną z mąki ziemniaczanej i wody.
Mąką ziemniaczana sprawdza się świetnie jako suchy szampon, wprowadzona na skórę głowy w formie proszku i rozczesana.

Gdy zabraknie nam pudru matującego można wykorzystać właśnie mąkę ziemniaczaną wymieszaną z odrobiną cynamonu. Można również obsypać mąką rzęsy, a ptoem je wytuszować. Będą się wydawały gęstsze.

fot. YouTube @Elaine Luo

Jak informował portal "Życie PL": KLUCZOWE ZMIANY DLA KIEROWCÓW WESZŁY W ŻYCIE, TRZEBA MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI. PREZYDENT ANDRZEJ DUDA PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY

Przypomnij sobie: JAK EPIDEMIA WPŁYNĘŁA NA WZROST BEZROBOCIA? KONKRETNE DANE PODAJE MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ, GRUPA BEZROBOTNYCH SIĘ POWIĘKSZYŁA

Portal "Życie PL" pisał również: NIESAMOWITY SKARB ODKRYTO W WIELKIEJ KOPALNI. WEDŁUG SZACUNKÓW MOŻE BYĆ WART AŻ 70 MILIONÓW ZŁOTYCH, TO PRAWDZIWY GIGANT