Główną nowością w podpisanej ostatecznie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o prawie drogowym jest fakt, że od tej pory nie trzeba będzie posiadać dokumentu prawa jazdy przy sobie i legitymować się nim podczas kontroli drogowej.

Celem tych zmian jest ułatwienie życia obywatelom i zmniejszenie kosztów, a także liczby wydawanych papierowych dokumentów, zmiana procedur administracyjnych i dostosowanie ich do informatyzacji, a także ograniczenie zadań dla organów samorządowych.

Zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego – można przeczytać w nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, przytaczanej przez Radio Zet.

Policjanci zyskali dostęp do specjalnego systemu, w którym bez potrzeby łączenia z komendą będą mogli ustalić, czy kontrolowany kierowca ma ważne prawo jazdy i może poruszać się samochodem. Do tej pory posiadania dokumentu prawa jazdy było obowiązkowe, a za jego brak groził mandat karny.

Spore zmiany w prawie drogowym. Nie trzeba będzie legitymować się dokumentem uprawniającym do jazdy

Ponadto, w przepisach znalazła się również nowość związana z rejestracją lub czasową rejestracją pojazdu w miejscu czasowego miejsca pobytu/zamieszkania właściciela wehikułu.

Będzie można również zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca kupna bądź odbioru pojazdu, a nie w swoim miejscu zamieszkania.

Wiadomo również, że na mocy nowej ustawy będzie można zachować obecny numer rejestracyjny pojazdu przy jego przerejestrowywaniu, ale tylko gdy pojazd miał rejestrację na terenie rzeczpospolitej Polskiej i ma tablice zgodne z przepisami.

fot. YouTube

Jak informował portal "Wiesz": KIEPSKA INFORMACJA DLA RODZICÓW OBAWIAJĄCYCH SIĘ POSŁANIA DZIECI DO SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA! MOŻNA DOSTAĆ GRZYWNĘ, A UCZEŃ I TAK TRAFI DO ŁAWKI

Przypomnij sobie: JAK PRAWIDŁOWO I BEZ USZKODZEŃ WYCZYŚCIĆ FUGI? NACZELNY PROBLEM W ŁAZIENCE I KUCHNI JUŻ NIE BĘDZIE SPĘDZAŁ SNU Z POWIEK

Portal "Wiesz" pisał również: POLSKIE WŁADZE ZAPOWIADAJĄ ZMIANY W PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS. MAJĄ ONE UŁATWIĆ ŻYCIE MŁODYM „KTÓRZY NIE CHCĄ BYĆ ZNIEWOLENI PRZEZ KREDYT”