Rząd wkrótce zdecyduje się zamknąć kopalnie? Okazuje się, że obecnie na hałdach zalega już 15 milionów ton węgla, co stanowi zapotrzebowanie polskiej gospodarki, szczególnie spółek energetycznych na wiele miesięcy. Niestety – jak donosi serwis Biznes Interia – to paliwo kopalne jest już zbyt drogie, gdyż koszty wydobycia dramatycznie rosną.

- Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi, do których warto zaprosić też opozycję, bo głębokie zmiany społeczne na Śląsku wymagają konsensusu - przekonuje w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwis Biznes Alert.

Specjalista branży górniczej przekonuje, że najlepiej będzie stworzenie specjalnej „komisji węglowej” na wzór niemiecki, aby w ten sposób zgromadzić w ramach jednego podmiotu wszystkie strony zaangażowane w debatę na temat węgla i jego wydobycia w obecnych czasach. Chodzi o uzyskanie kompromisu, tak jak u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie wydobycie węgla ma zakończyć za około 15 do 18 lat.

Trzeba będzie zamykać kopalnie? Zdaniem ekspertów to jedyne wyjście, aby pozostawić te, które są rentowne

Zamknięcie części kopalń będzie wiązało się z nieuchronną reorganizacją energetyki węglowej, a także miejsc pracy. Ma zostać stworzona jedna spółka węglowa, która uzyska dostęp do aktywów niekorzystnych do finansowania.

- Taka "narodowa agencja bezpieczeństwa energetycznego" byłaby zdjęta z rynku i subsydiowana, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Wojciech Jakóbik, cytowany przez Biznes Interia.

W ten sposób rentowna i sprawnie działająca część sektora energetycznego ma być stworzona na nowo w postaci jednej bądź kilku spółek, które – już bez obciążenia związanego z węglem – miałyby szansę na konkurowanie na międzynarodowych rynkach.

W ten sposób Polska ma zyskać dostęp do miliardów euro od Unii Europejskiej, wdrażającej system New Green Deal.

Jak informował portal "Życie PL": KLUCZOWE ZMIANY DLA KIEROWCÓW WESZŁY W ŻYCIE, TRZEBA MIEĆ SIĘ NA BACZNOŚCI. PREZYDENT ANDRZEJ DUDA PODPISAŁ NOWELIZACJĘ USTAWY

Przypomnij sobie: JAK EPIDEMIA WPŁYNĘŁA NA WZROST BEZROBOCIA? KONKRETNE DANE PODAJE MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ, GRUPA BEZROBOTNYCH SIĘ POWIĘKSZYŁA

Portal "Życie PL" pisał również: NIESAMOWITY SKARB ODKRYTO W WIELKIEJ KOPALNI. WEDŁUG SZACUNKÓW MOŻE BYĆ WART AŻ 70 MILIONÓW ZŁOTYCH, TO PRAWDZIWY GIGANT