Jak wyjaśnia portal "Finansowy Opiekun", bezwarunkowy dochód podstawowy jest modelem finansów, w którym określoną kwotę dostaje każdy obywatel. Nie ma znaczenia ile ma lat, ani to, czy pracuje, czy nie. Na konto każdego trafia kwota, która ma wystarczyć na przeżycie. Ten model rozważa coraz większa liczba ekonomistów. Niektóre państwa już zdecydowały się na eksperymentalne wypróbowanie go w praktyce. Czy wprowadzenia podobnego rozwiązania możemy się spodziewać również w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Model bezwarunkowego dochodu podstawowego zakłada, że nie trzeba pracować, żeby otrzymywać pieniądze. Państwo każdemu swojemu obywatelowi wypłacałoby każdemu obywatelowi określoną przez ustawę sumę pieniędzy. Nie miałałby znaczenia sytuacja materialna danej osoby, ani jej status zawodowy.

Dzięki bezwarunkowemu dochodowi podstawowemu każdy obywatel mógłby zaspokoić swoje podstawowe ptrzeby. O pomyśle jego wprowadenia szczególnie głośno zrobiło się w czasie epidemii koronawirusa. Nie jest on jednak niczym nowym, bo już w latach 60. ubiegłego wieku zamiar jego wdrożenia zapowiadał Richard Nixon. Na eksperymentalne wprowadzenie bezwarunkowego dochodu zdecydowała się m.in. Finlandia, a niedługo również Walia.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Na Alasce taki bezwarunkowy dochód został wprowadzony na stałe. Otrzymać może je każdy, kto mieszka tam dłużej niż rok. Czy podobny program mógłby zostać wprowadzony także w naszym kraju?

Bezwarunkowy dochód w Polsce?

Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego bezwarunkowy dochód w Polsce mógłby stanowić odpowiedź na "ewentualne luki obecnego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej". Badając plan wprowadzenia takiego dochodu PIE przyjęto, że każdy Polak otrzymywałby 1200 zł oraz 600 zł na dziecko.

Pieniądze/ YouTube @Trwam
Pieniądze/ YouTube @Trwam
Pieniądze/YouTube @Trwam

W badaniu przeprowadzonym wśród ankietowanych, aż 51 proc. z nich opowiedziało się za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu (choć w różnym stopniu). Jednak, gdyby wypłacanie go wiązało się z wyższymi podatkami, wówczas już tylko co 3 ankietowany jest za.

A wy, jak oceniacie pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego?

To też może cię zainteresować: Michał Dworczyk przekazał pilną wiadomość. Przedstawiciele rządu zadzwonią do wielu seniorów. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Dowbor opowiedziała o ciemniejszych stronach produkcji "Nasz nowych dom". To sprawiło jej ogromn zawód. O co chodzi

O tym się mówi: Andrzej Kosmala publikuje najnowsze zdjęcia miejsca spoczynku Krzysztofa Krawczyka. Wzruszający widok