Pomyśl o swoim ostatnim spotkaniu z mamą: czy sprawiła, że ​​poczułeś się źle, a potem w jakiś sposób zagrała ofiarę? Czy zrzuciła na ciebie winę? Czy była krytyczna, a może nawet złośliwa? Czy próbowała sprawić, że poczułeś się winny? Ciężko jest to wszystko zrozumieć, ale najprawdopodobniej masz do czynienia z toksyczną matką...

"Toksyczne zachowanie to takie zachowanie wobec innych ludzi, które sprawia, że ​​czują się źle ze swoim życiem i sobą"

Charakteryzuje się krytyką, kontrolą, manipulacją i poczuciem winy - wielkim manewrem, jakiego używają toksyczne matki. Na przykład, jeśli twoja mama nieustannie krytykuje twoje wybory życiowe (takie jak obmawianie współmałżonka) i jeśli jest to ciągły wzorzec odkąd pamiętasz, możesz mieć do czynienia z toksyczną matką.

A dlaczego mama jest taka toksyczna?

Nie ma jednego powodu, dla którego lub w jaki sposób matka staje się toksyczna. Może istnieć choroba psychiczna, z którą nigdy nie miała do czynienia lub wykorzystywana w dzieciństwie. Może ona miała toksyczną matkę, jest narcyzem lub ma zaburzenia osobowości. Ale bez względu na przyczynę, może to być niezwykle bolesne, gdy objawy jej toksyczności są skierowane przeciwko tobie, jej dziecku.

Jeśli twoja matka nadal nie chce uznać twoich uczuć, czas wyznaczyć granicę. Ale to nie znaczy, że całkowicie odcinasz swoją mamę. Ustanowienie granicy oznacza, że ​​nadal będziecie częścią swojego życia, ale tylko w sytuacjach, w których czujesz się komfortowo. Ty tu rządzisz.

Przedstaw swojej mamie konkretne rzeczy, które mówi lub jak się zachowuje, które cię ranią - przewraca oczami i mówi bolesne słowa za każdym razem, gdy wspominasz o swojej drugiej połówce lub kiedy lekceważy i nie szanuje, kiedy wspominasz o swojej karierze.

Powiedz jej, że nie będzie cię w pobliżu, jeśli zamierza tak do ciebie mówić. Możesz również poinformować ją, że jeśli zdecyduje się nie sprawdzać swojej postawy przy drzwiach, kiedy ją zobaczysz, wizyty będą coraz rzadsze, dla twojego własnego dobra.


YouTube/Kasia Sawicka

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Poruszające słowa lekarzy z oddziału covidowego. "Na 20 stanowisk, tylko na jednym hospitalizacja skończy się względnie pomyślnie"

Zerknij: 102-letnia kobieta apeluje do policji. Błaga o pomoc. Bardzo poruszające słowa