Jak podaje portal "Goniec", materiały dziennikarzy TVP, szczególnie te poświęcone partiom opozycyjnym, są szeroko komentowane. Nie inaczej stało się w przypadku materiału, z którego dowiedzieliśmy się o istnieniu "pruskiego genu". Kogo on łączy i z jakiego powodu?

"Wiadomości" TVP o "pruskim genie"

W "Wiadomościach" mogliśmy zobaczyć materiał przygotowany przez Krzysztofa Nowin-Konopkę. Na jego wstępie została przytoczona wypowiedź prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który gościł na inauguracji Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza w ECS w Gdańsku.

W swojej wypowiedzi Jaśkowiak miał stwierdzić, że okres zaborów, kiedy Polska jako kraj zniknęła z mapy, przyniósł dobre skutki w postaci wytworzenia się silnych więzi pomiędzy miastami. Podkreślił, że "u nas ten pruski element, te 123 lata tej obecności w Prusach (...) prowadzi do tego, że się świetnie rozumiemy, jeśli chodzi o Gdańsk, Wrocław".

Jacek Jaśkowiak/YouTube @WTK
Jacek Jaśkowiak/YouTube @WTK
Jacek Jaśkowiak/YouTube @WTK

Obok tych słów dziennikarze TVP nie mogli przejść obojętnie i znalało się odniesienie do nich w "Wiadomościach". Prowadzący wydanie Michał Adamczyk zapowiadając materiał nazwał słowa Jaśkowiaka o porozumieniu, jakie wytworzyło się w czasie zaborów, dziennikarz nazwał "szokującymi". Komentatorzy, na których powoływał się Adamczyk mieli zaś pytać, czy "pruski gen" stanie się elementem programu totalnej opozycji.

W materiale Nowin-Konopki przywołano wiele wypowiedzi polityków opozycji, które przedstawiono w najgorszym możliwym świetle. Przywołano m.in. wypowiedź Rafała Trzaskowskiego, który jest przeciwnikiem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i wskazywał, że podobny port funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów.

Michał Adamczyk/YouTube @MarcinTV Nagranie Telewizyjne
Michał Adamczyk/YouTube @MarcinTV Nagranie Telewizyjne
Michał Adamczyk/YouTube @MarcinTV Nagranie Telewizyjne

Na koniec materiału nie mogło zabraknąć również Donalda Tuska. Wyemitowano kilkusekundowy fragment wypowiedzi udzielanej przez byłego premiera w języku niemieckim, nie uwzględniając jej kontekstu. Cały materiał możecie zobaczyć tutaj.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Donald Tusk planuje powrót do polskiej polityki? Zaskakująca zapowiedź polityków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Córka Anny Przybylskiej spełnia obietnicę daną ojcu. Co robi Oliwia Bieniuk

O tym się mówi: Maciej Dowbor nie krył emocji. Nie mógł przejść obojętnie obok takich słów o sobie i swojej rodzinie. O co chodzi