Mieczysław Fogg to autor kultowych utworów, które od dekad umilają Polakom życie - "Piosenkę o mojej Warszawie", "Tango milonga" czy "To ostatnia niedziela" z pewnością zna każdy mieszkaniec naszego kraju.

Niewielu jednak zna szczegóły z biografii muzyka, który przez lata wynosił polską piosenkę na wyżyny, a ponadto był... prawdziwym bohaterem. Jak wyglądało życie Mieczysława Fogga?

Zaskakujące fakty z życia muzyka

Chociaż Mieczysław Fogg to bez wątpienia jedna z największych polskich gwiazd, to niewielu spodziewało się, że początki jego muzycznej kariery wcale nie były tak ambitne. Początkowo śpiewał on bowiem głównie na weselach i pogrzebach, a na co dzień pracował jako... kasjer w Warszawskiej Dyrekcji PKP. Wszystko zmieniło się w chwili kiedy jeden z jego występów usłyszał Ludwik Sempoliński, który postanowił wysłać obiecującego wokalistę na lekcje śpiewu w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Kariera Fogga rozkręcała się - rocznie nagrywał on około 150 piosenek, co czyniło go prawdziwą "śpiewającą mrówką". W 1938 roku rozpoczął karierę solową. Był również pierwszym artystą estradowym, którego występ - na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej - wyemitowała Telewizja Polska.

Wraz z wybuchem wojny śpiewak przerodził się w prawdziwego herosa. Przyjął on pseudonim "Ptaszek" i swoim śpiewem zagrzewał rodaków do walki. Podczas Powstania Warszawskiego występował wszędzie: na barykadach, w schronach, a nawet w szpitalach. W ogromnej mierze przyczynił się do ratowania Żydów uciekających przed Holokaustem - ocalił on życie m.in. Ignacemu Singerowi, który lata później rozsławił się za oceanem jako kompozytor Iwo Wesby. Za udział w powstaniu otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a za pomoc wobec Żydów nagrodzono go tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Rok przed śmiercią Fogg zmuszony był zrezygnować z kariery. W wyniku długiej choroby jego stan znacznie się pogorszył. Zmarł 3 września 1990 roku i został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim.

Artysta przez całe swoje życie podnosił Polaków na duchu swoimi piosenkami i nawet teraz - ponad 30 lat po śmierci - wciąż stanowi on prawdziwą legendę polskiej sceny muzycznej.

Zobacz także: Katarzyna Kolenda-Zaleska zdradziła swój największy sekret. Fani nie mogą uwierzyć w to, co znajduje się w jej domu. O co chodzi

Może cię zainteresować: Udostępniono nowe oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo ile zarobił na swoim stanowisku w rządzie. Te sumy mogą zdziwić

Pisaliśmy również o: Udostępniono nowe oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo ile zarobił na swoim stanowisku w rządzie. Te sumy mogą zdziwić