Teraz jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło ważnie zmiany, które dotkną niemalże połowy uczniów w Polsce. Rodzice są zaskoczeni.

Mimo panującej pandemii, rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się w tradycyjny sposób, uczniowie mieli możliwość wrócić po wakacjach do szkół. Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wydać nowe oświadczenie. Uczniowie i ich rodzice są zaskoczeni, nie mieli czasu, aby się na to przygotować.

MEN ogłosiło ważne zmiany w sprawie roku szkolnego 2020/2021

screen Google

Władze polskie podjęły decyzję o powrocie uczniów do szkół 1 września. Nauczanie w placówkach edukacyjnych przebiegało w trybie stacjonarnym, a dyrektorzy szkół mogli zmienić tryb nauczania na hybrydowy lub zdalny jedynie za pozwoleniem sanepidu, opierającego swoją decyzję na różnego rodzaju czynnikach dotyczących istnienia realnego zagrożenia dla uczniów i pracowników. Obecnie MEN podjęło ważną decyzję – od 19 października niemal milion uczniów zacznie naukę w trybie zdalnym:

Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferensji prasowej.

Ponad 6 tysięcy szkół przejdzie na nauczanie w trybie zdalnym

Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o przejściu na nauczanie w trybie zdalnym obejmować będzie placówki oświatowe znajdujące się w strefie czerwonej. Już od 19 października uczniowie niemal 6 tysięcy szkół zaczną naukę zdalną. To prawie 55 proc. wszystkich uczniów w kraju, uczęszczających do szkół ponadpodstawowych. Decyzja ta została podjęta po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W nagraniu opublikowanym na Twitterze minister Dariusz Piontkowski wyjaśniał:

Decyzja o ograniczeniu funkcjonowania szkół ponadpodstawowych wynikała głównie z tego, że chcieliśmy ograniczyć zasięg epidemii. Chcieliśmy ochronić osoby starsze przed chorobą, która mogłaby być dla nich nawet śmiertelną. Dlatego też zwracam się do was drodzy uczniowie, aby po zakończeniu zajęć wirtualnych, zajęć na odległość, byście pamiętali o tym poza lekcjami. [...] Pamiętajcie, wasza zmniejszona aktywność społeczna i mniejsza liczba kontaktów może pomóc osobom starszym, waszym dziadkom, waszym babciom.

Zasady obowiązujące w strefie czerwonej, screen Evereth News

Jak informował portal „Życie.pl”: Część obywateli Polski będą pocieszeni. Minister zaświadczył, że otrzymają wynagrodzenie około dwa razy wyższe

Przypomnij sobie: Postanowienie o nowych ograniczeniach od jutra. Najwięcej będą zasmuceni wiern

Portal „Życie.pl” pisał również: Aktualizowano godziny pracy sklepów dla osób starszych. Od dzisiaj wchodzi w życie