Jak podaje portal "Super Express", w skutek pandemii koronawirusa skróceniu uległ przeciętny czas dalszego trwania życia, zawarty w tablicach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dzięki temu emerytury przyznawane seniorom od kwietnia tego do marca przyszłego roku jest wyższa nawet o kilka procen.

Krótsze życie, wyższe emerytury

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska podkreśla, że kluczowe znaczenie przy obliczaniu wysokości świadczeń emerytalnych mają publikowane przez GUS tablice trwania życia. Przypomnieć w tym miejscu należy, że od 2009 roku emerytury w naszym kraju przyznawane są w oparciu o zasadę zdefiniowanej składki.

Owa zasada uzależnia wysokość miesięcznej emerytury od wielkości kapitału emerytalnego w postaci zwaloryzowanych składek zebranych w trakcie aktywności zawodowej. Uwzględnia się przy tym średnią długość życia. W jaki sposób? Dzieli się zebrany kapitał przez prognozowany czas dalszego trwania życia.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska/ YouTube @Kolegium Legislacji
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska/ YouTube @Kolegium Legislacji
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska/ YouTube @Kolegium Legislacji

Prognozy co do długości życia zamieszczane są przez GUS każdego roku w specjalnych tablicach. "Im wyższy licznik tej operacji dzielenia oraz mniejszy jej mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa" - wskazuje prof. Uścińska.

Tablice GUS

Wspomniane tablice powstają na podstawie danych o śmiertelności w danej populacji. Postęp cywilizacyjny sprawia, że śmiertelność spada, a średni czas trwania życia znacznie się wydłuża. 2020 rok wskazał jednak tendecję odwrotną, wszystko za sprawą epidemii koronawirusa. W ubiegłym roku zmarło o 67 tys. więcej Polaków niż miało to miejsce w 2019 roku. To aż 62 tys. więcej niż zakładały prognozy.

Aż 70 proc. tych nadprogramowych zgonów można przypisać w sposób pośredni bądź bezpośredni wywołanej koronawirusem chorobie Covid-19. Wpływ na pozostałe 30 proc. też nie da się w sposób całkowity wykluczyć.

W najnowszych tablicach GUS długość dalszego trwania życia uległa skróceniu we wszystkich grupach wiekowych. W przypadku 60-latków przechodzacych na emeryturę od kwietnia tego do marca przyszłego roku oznacza to świadczenie wyższe o 5,6 proc. oraz o 6,5 proc. dla 65-latków względem poprzednich tablic.

Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS/ YouTube @Jeden z Wielu

Co sądzicie o planowanych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Ksiądz został nagrany podczas żądania pieniędzy. Padły kontrowersyjne słowa, które nie świadczą o nim zbyt dobrze. Co się wydarzyło i co na to kuria

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mężczyzna znalazł się "po tamtej stronie" na 23 minuty. Zobaczył miliony krzyczących ludzi. O co chodzi

O tym się mówi: Emeryci i renciści mogą liczyć na najwyższą waloryzację świadczeń w historii Polski? Seniorzy powinni się przygotować na duża podwyżkę w 20222 roku