Jak podaje portal "Fakt", zapowiadane przez obóz Zjednoczonej Prawicy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł to dobra wiadomość dla seniorów. Oznacza bowiem, że aż 90 proc. z nich nie będzie płaciło podatku dochodowego. Możliwe, że wyższa emerytura trafi do nich już w styczniu 2022 roku. A to jeszcze nie koniec! Już w marcu przyszłego roku dojdzie do waloryzacji świadczeń, a miesiąc później seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę.

Wyższa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury

Przedstawiony przez obóz Zjednoczonej Prawicy Polski Ład, zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do nawet 30 tys. zł. Oznacza to, że seniorzy pobierający najniższe świadczenia zyskają kwotę pobieraną na podatek dochodowy. Dla emerytów pobierających 1250,88 zł brutto oznacza to o 72 zł więcej w skali miesiąca.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Pamiętać bowiem należy, że od świadczenia będzie potrącana w dalszym ciagu składka na ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona niestety wyższa niż ta, jaka obowiązuje obecnie. Będzie to wzrost z 1,25 do aż 9 proc. Dlatego też, emeryci i renciści nie zyskają tak wiele, jak wielu z nich mogłoby się spodziewać.

Jeśli spełnią się obietnice rządzących, wyższe świadczenia trafią do seniorów już w styczniu przyszłego roku. W marcu będą oni mogli liczyć na kolejny zastrzyk gotówki w postaci corocznej waloryzacji. W prognozach rząd zakłada, że waloryzacja wyniesie 4 proc., co oznaczałoby wzrost świadczenia minimalnego o około 45 zł. Do tego dochodzi trzynastka, która może wynieść 962,67 zł.

Oznaczałoby to, że osoby pobierające minimalną emeryturę zyskają w 2022 roku 2282 zł. Dla seniorów pobierających świadczenie w wysokości 2200 zł na rękę zyskają w przyszłym roku nawet 3900 zł. Wraz ze wzrostem wysokości pobieranego świadczenia zysk jednak maleje, co przedstawia poniższa tabela.

Tyle zyskają emeryci na zmianach/fakt.pl
Tyle zyskają emeryci na zmianach/fakt.pl
Tyle zyskają emeryci na zmianach/fakt.pl