Dwie córki i syn ukończyli szkołę i studia, pozakładali rodziny i zdołali kupić dom. Wszystko wydawało się być w porządku, ale najstarsza córka Lidia nie miała szczęścia do męża.

Kiedy jej wnuczka Ania miała jedenaście lat, zięć eksmitował żonę i córkę z mieszkania i zdołał sprzedać mieszkanie za długi. Lidia i Ania wróciły do matki, dobrze, że mieszkanie było trzypokojowe.

Ale Lidia nie mogła znieść zdrady małżonka. Jej serce nie wytrzymało i Ania została sierotą w wieku dwunastu lat. Jej ojciec również odszedł.

Ania została sama z babcią. Żyły z emerytury babci i zasiłku socjalnego Ani. Małgorzata nie prosiła młodszych dzieci o pieniądze.

Miały własne dzieci do wychowania, a ona i Ania miały wystarczająco dużo. Miała domek letniskowy niedaleko miasta z ogrodem warzywnym i ogrodem, który zasadził kiedyś mąż Małgorzaty.

Ania i jej babcia spędzały całe lato w wiejskim domku, powietrze było świeże, owoce i warzywa były ich własne. Młodsze dzieci Małgorzaty przyjeżdżały rzadko, czasami przyprowadzały wnuki na lato, ale te nie dogadywały się z babcią.

Małgorzata była surową babcią i wnuki szybko uciekły. Nie spieszyli się z pomocą, przychodzili tylko po owoce i warzywa.

Nie pomagają w ogrodzie warzywnym, jeśli poprosisz ich o pomoc w transporcie zbiorów — nigdy nie ma czasu. Ania była dobrą dziewczyną, świetnie się uczyła, na studiach wyszła za mąż za mężczyznę starszego od niej o dziesięć lat.

Nosił Anię na rękach. I bardzo szanował babcię Gosię. Przynosił jej warzywa z działki i zabierał do lekarzy. Wkrótce urodził się prawnuk — Piotr, a jej szczęście nie miało granic.

Małgorzata obchodziła urodziny na początku września, więc z tej okazji zebrała całe swoje potomstwo w domku letniskowym. Kiedy wszyscy już zjedli i zmęczyli się świętowaniem, Małgorzata postanowiła ogłosić.

"Moje dzieci, nie jestem już młoda, bolą mnie nogi, a chata i ogród warzywny wymagają opieki. Nie chcecie mi pomagać, - spojrzała na syna i córkę, - macie własne życie.

I nie zamierzam wieszać wszystkich trosk na Ani, żebyście mogli się nimi później podzielić. Ten dom zbudował wasz ojciec, więc to spadek po waszym ojcu.

Postanowiłam sprzedać dom i podzielić pieniądze równo między naszą trójkę. Dostanę milion za dom. Po 300 tysięcy dla każdego, a reszta na pogrzeb, żeby kupić porządną trumnę.

Jeśli ktoś z was chce kupić domek letniskowy, będę zadowolona, że dom nie pójdzie do obcych"

"Nigdy wcześniej nie miałem takich pieniędzy" - powiedział syn Aleksander.

"Sami potrzebujemy tych pieniędzy, żeby wykształcić dziecko" - córka Maria też już kalkulowała, na co wyda swoją część spadku.

Wśród wnuków też nie było chętnych. Małgorzata czuła smutek, że nikt nie potrzebuje domu ani ogrodu. Dzieci i wnuki poszły do domu.

Piotruś już spał. Ania zmywała naczynia. Małgorzata wyszła na świeże powietrze. Żal jej było żegnać się z domem, który jej mąż zbudował własnymi rękami.

- Babciu, nie smuć się. Odkupię od ciebie dom. Dla Ani i Piotrusia. Będziemy tu szczęśliwi, a ty zawsze będziesz tu mile widziana — powiedział mąż Ani.

Pomagał Małgorzacie, jak tylko mógł: w drodze z pracy do domu wpadał, przynosił zakupy albo naprawiał kran. Ania sprzątała mieszkanie w weekendy i jednocześnie chodziła do apteki.

Wiosną dzieci, Aleksander i Maria, postanowili poważnie porozmawiać z matką.

- Mamo, wiesz, co myślimy. - Maria zawahała się.

"Postąpiliście słusznie, sprzedając domek i dzieląc się pieniędzmi. W przeciwnym razie pokłócilibyśmy się między sobą. Może dobrze byłoby teraz podzielić resztę spadku" - kontynuowała Maria.

- Czemu, zastanawiam się, postanowiliście podzielić go teraz? - Małgorzata wyczuła w słowach córki coś niemiłego.

- Kupimy naszym dzieciom mieszkanie, a ty będziesz mieszkać z każdym po kolei.

- Mam spędzić resztę życia włócząc się po cudzych kątach? Nie. Nie, dzieci, nie ma mowy. Dokonam żywota we własnym domu. To moje mieszkanie i nie sprzedam go z powodu twoich kaprysów. Zrobiłam dla ciebie wystarczająco dużo w moim życiu, postawiłam cię na nogi. Zapomnij o moim mieszkaniu! A teraz odejdź! - Małgorzata wskazała dzieciom drzwi.

Bardzo ją bolało, że jej dzieci okazały się tak małostkowe i chciwe. W dzieciństwie były dobrymi, grzecznymi dziećmi. Ale kiedy pojawiła się w nich ta chciwość, nie zauważyła tego.

Następnego dnia, nie słuchając sprzeciwów Ani, podarowała jej całe swoje mieszkanie. Ania spodziewała się drugiego dziecka.

Małgorzacie było bardzo żal dzieci, ale zostawiła im swoje oszczędności, aby nie przeszkadzały zbytnio Ani. Małgorzata odeszła w szpitalu późną jesienią w otoczeniu najdroższych jej osób: wnuczki, zięcia i prawnuków Piotrusia i Marzenki.

Rodziny dzieci nigdy jej nie odwiedziły. I Bóg jest ich sędzią. To, jak dzieci Małgorzaty pokłóciły się ze sobą o spadek, to osobna historia, ale rodzina Ani nie mogła zostać w żaden sposób dotknięta tym wielkim sporem o majątek...