Jak znaleźć równowagę między własnym życiem a macierzyństwem? I dlaczego niektórym udaje się zbudować dobre relacje ze swoimi dziećmi, nawet jeśli ich wychowanie nie jest idealne, a innym nie?

Alina żyła dla dobra swoich dzieci. Wszystko, co miała, oddała bez reszty ukochanej córce i ukochanemu synowi. Na sobie już dawno postawiła krzyżyk.

Nie miała czasu na życie osobiste ani na dbanie o własne zdrowie. Nawet z przyjaciółmi przestała się spotykać, gdy tylko urodziło się pierwsze dziecko.

Znajomi i krewni ostrzegali ją, że nie można poświęcić życia macierzyństwu. Mówili, że trzeba dbać o siebie, ale ona nie słuchała nikogo i wierzyła, że bycie idealną matką jest jej świętą misją.

Wychodziła do pracy o siódmej rano, a budziła się o szóstej, żeby mieć czas na przygotowanie śniadania dla dzieci i przekąsek do szkoły.

Jeśli było wystarczająco dużo czasu, starała się pomóc im w odrabianiu lekcji, a o ósmej biegła z powrotem zarabiać pieniądze.

W pierwszej połowie dnia pracowała w sklepie z pieczywem, a w drugiej jako kucharka w sąsiedniej restauracji. Była bardzo zmęczona i mało spała.

Mąż Aliny opuścił ich zaraz po narodzinach ich drugiego dziecka. Znalazł nową żonę i szybko zapomniał o poprzedniej. Nie obchodziło go to, że trzeba zająć się dziećmi.

Na początku oczywiście raz na pół roku przeznaczał skromną kwotę na kieszonkowe. Ale jak tylko jego nowa żona zaszła w ciążę, ani razu nie widział syna i córki.

I o dziwo, stał się przyzwoitym człowiekiem rodzinnym. Wybudował dom, kupił samochód, regularnie wyjeżdża na wakacje za granicę.

W swoim pierwszym małżeństwie siedział tylko na kanapie z butelką piwa, a Alina musiała zająć się gospodarstwem domowym. Nie rozpaczała więc długo po odejściu męża.

Szkoda, że nie kochał jej tak bardzo, jak swoją nową rodzinę, ale nie było czasu o tym myśleć. Ciężko pracowałam, aby moje dzieci miały dobrą przyszłość.

Dobrze wychowała oboje, jej syn dostał się na stołeczny uniwersytet, a córka ukończyła prestiżową uczelnię i wyszła za mąż. Galina sprzedała swoje dwupokojowe mieszkanie i kupiła małe jednopokojowe mieszkanie na obrzeżach miasta.

Pieniądze, które jej zostały, podzieliła równo między dzieci. Nie mogła kupić im po jednym mieszkaniu, ale spłaciła pierwszą ratę kredytu hipotecznego.

Sąsiedzi zastanawiali się, jakim cudem zawsze miała na wszystko czas. Rano marzła na centralnym rynku i sprzedawała swoje produkty.

Kobieta nawet nie myślała o samotnej starości. Ma dwoje pięknych dzieci i dwoje ukochanych wnuków! Dla ich dobra pracowała tak długo, jak mogła poruszać się bez laski.

A kiedy w końcu rzuciła pracę, zaczęła robić na drutach nie tylko dla swojej rodziny, ale także na sprzedaż. Wkrótce jednak zaczęły ją boleć nie tylko nogi, ale także ręce i musiała zrezygnować z robienia na drutach.

Czekała, aż jej dzieci przyjdą sprawdzić, co się z nią dzieje, przyprowadzą wnuki. Te jednak najwyraźniej miały własne zmartwienia.

Najpierw pojawiały się kilka razy w roku po wakacjach, a potem przestały odwiedzać matkę. Staruszka została więc sama.

Nie miała nawet do kogo zadzwonić, bo dzieci były zbyt zajęte. Tak więc Alina dożyła swoich dni w czterech ścianach i ciężkiej samotności.