Do tego czasu my, już dwukrotny tata i mama, dzieliliśmy się obowiązkami domowymi idealnie. Mówiąc precyzyjniej, nie dzielone, a wypełniane, na zasadzie "kto pierwszy wstał, ten i kapcie założył".

Jeśli pierwsza z pracy wracałam ja, biegłam po córkę, do domu ugotować obiad i przywitać męża przy zastawionym już stole. Jeśli udało mu się wyrwać odpowiednio wcześniej, nakryty stół czekał na mnie.

Sprzątanie, pranie, zakupy — wszystko jedno, nikt nie podkreślał "męskiej" i "kobiecej" pracy, no, chyba że tylko w wąsko ukierunkowanych momentach. Oczywiście, jeśli trzeba było wymienić włącznik światła lub powiesić półkę, to było to zadanie mojego męża, podczas gdy ja zajmowałam się naprawą ubrań lub pieczeniem ciast i ciastek.

Ale teraz mój mąż zmienił pracę. Jeśli wcześniej on i ja mieliśmy "parytet" w wynagrodzeniach, teraz liczba przelewów na jego kartę znacznie wzrosła i na początku to właśnie ten moment stał się decydującym czynnikiem w naszym pierwszym konflikcie, kiedy wróciłam do domu z pracy i zobaczyłam mojego męża zwiniętego na kanapie, pytającego:

- Co tak późno? Chodź, zrób coś na kolację, jestem dziś zmęczony...

Ściany mieszkania nigdy nie słyszały takich przemówień, więc na początku byłam trochę zdezorientowana. Potem zdjęłam buty i poszłam na sofę:

- Nie jesteś chory, kochanie?

Mój mąż, zdając sobie sprawę, że nie jestem przyzwyczajona do takiego tonu, zawahał się:

- Zdrowy, zdrowy, widzisz, tylko zmęczony...

- Dobra, odpocznij trochę...

Szybko wrzuciłam na patelnię jajka i bekon, zjedliśmy miłą kolację, ale wieczór był trochę napięty. Wkrótce mąż zaczął mi codziennie opowiadać o koledze z pracy, niejakim Wiktorze. Mówił entuzjastycznym tonem, a jeden z jego komplementów brzmiał: "Prawdziwy facet!".

Pewnego piątkowego wieczoru nie zdążyłam odebrać córki z przedszkola, choć miałam taki zamiar, zadzwoniłam do męża, ale nie było go w domu, a w barze, ze swoim "prawdziwym facetem".

Albo publicznie, dla swojego nowego przyjaciela, coś wpadło mu do głowy. Mój mąż po prostu zbeształ mnie przez telefon w odpowiedzi na moją prośbę o odebranie córki:

- Ty co, nie mogłaś skończyć pracy na czas, relaksuję się teraz, cały tydzień ciężko pracowałem, zawijaj się i do przedszkola, jeszcze zdążysz!

Musiałam się "zwinąć" i pospieszyć, a już w domu zadałam retoryczne pytanie mężowi:

- Co to było, przez telefon? Nauczony od "prawdziwego mężczyzny" chamstwa?

Po tym, jak to powiedziałam, wieczór przestał być dobry. Tak więc nie kłóciliśmy się tak od pierwszego dnia naszego wspólnego życia.

Nie będę opisywać wszystkich szczegółów, to nie jest takie interesujące. Każde z nas twardo stało przy swoim zdaniu, a mój mąż postanowił postawić grubą kropkę:

- Jutro jadę z Wiktorem na ryby, z noclegiem! W odpowiedzi usłyszał: - Pożałujesz!

Mąż chyba nie docenił tego, co usłyszał, bo po powrocie z wędkowania długo próbował otworzyć drzwi przedsionka prowadzącego do naszego mieszkania, ale nowy zamek "z jakiegoś powodu" nie chciał się poddać staremu kluczowi.

W końcu zadzwonił na telefon: - Ala, co jest nie tak z zamkiem?

Spokojnie odpowiedziałam: - Nic, tylko nowy, nie dla "króla", w moim mieszkaniu nie będzie taki mieszkać! Możesz poprosić Wiktora o przenocowanie cię.

Mój mąż wciąż coś krzyczał do telefonu, więc wyłączyłam głośność, a potem wyłączyłam sam telefon. Potem spakowałam dwie torby rzeczy i napisałam list pożegnalny:

"Królu", kiedy korona spadnie ci z głowy, może cię przyjmę, ale tylko jako odpowiedzialnego za wszystko, co się teraz między nami dzieje".

Wysłałam torby taksówką do jego rodziców, wiedząc, gdzie mój mąż spędzi noc, i wysłałam wiadomość na jego telefon. Mąż wytrzymał tydzień.

Potem zadzwonił i poprosił o wybaczenie i "pozwolenie" na wejście do mieszkania. Zapytałam go, czy pamięta, na jakich warunkach, a kiedy upewniłam się, że pamięta, zgodziłam się:

- Dobrze, przyjdź, popatrzę na twoje zachowanie...

Mój mąż przyjechał do domu na "z podkulonym ogonem". Zapewne gościna taty i mamy, nie była zbyt komfortowa, zapewne pytali syna, co się stało? I musiał tłumaczyć, że królewska korona w drzwiach mojego mieszkania nie przeszła.

I tak już drugi miesiąc cieszę się — mój mąż robi wszystko w domu, kręci się jak chomiczek w kole, nie wspomina o Wiktorze, myślę, że na próżno złamał tę cudowną równowagę, która była w naszej rodzinie, wznosząc się na męski "Olimp".

Mam nadzieję, że lekcja pójdzie mu dobrze, a ja nie zamierzam jeszcze kończyć okresu próbnego, żeby się lepiej nauczył.