Nie dlatego, że nie mam własnego mieszkania. Jestem właścicielką mieszkania. Ale wynajmujemy je. I daję pieniądze teściowej — przynajmniej trochę, żeby uzupełnić jej emeryturę, bo jest niepełnosprawna.

Ona pomaga mi opiekować się córką. Odbiera ją ze szkoły i odrabia z nią lekcje. Zajmujemy dwa pokoje w trzypokojowym mieszkaniu Aldony. Jeden to pokój dzieci, a drugi jest mój i mojego męża.

Nie rozumiem, kiedy mówi się, że dwie dorosłe kobiety nie mogą znaleźć wspólnego języka ani dzielić się mężczyzną. Po ślubie mąż nie przestaje być synem, a matka powinna zdawać sobie sprawę, że jest teraz żonaty i nie wtykać nosa w jego rodzinę.

Na początku byłyśmy dla siebie po prostu uprzejme, nie dokuczałyśmy sobie, mogłyśmy być na siebie trochę wkurzone. Ale nic krytycznego. Zawsze odnosiłyśmy się do siebie z szacunkiem.

Teraz szanujemy się jeszcze bardziej. Przyzwyczajamy się do siebie. Czasami myślę, że Aldona kocha mnie bardziej niż swojego syna.

Zaczęliśmy mieszkać razem, ponieważ babcia mojego męża potrzebowała kogoś, kto by się nią zaopiekował, a jego matka sama była niepełnosprawna, miała chore serce.

Przeprowadziliśmy się do nich i zaczęliśmy wynajmować własne mieszkanie. Moja teściowa ma siostrę — Elę. W podziękowaniu za opiekę babcia małżonka postanowiła podzielić spadek między dwie córki. Dała jednopokojowe mieszkanie Eli, a trzypokojowe mojej teściowej.

Wszystko było w porządku, ponieważ teściowa opiekowała się babcią, a ja i mój mąż również się nią zajmowaliśmy. Kupowaliśmy jej lekarstwa.

Ela nie była w żaden sposób zaangażowana. Ani jej córka. Nawet nie odwiedzały babci. Nie mówiąc już o opiece nad nią. Na początku chciały zaskarżyć podział, bo uważali, że źle podzielono spadek. Ale to się nie udało.

Od jakiegoś czasu Ela dzwoni i mówi, że przyjedzie w odwiedziny, żeby porozmawiać:

- Co to za rozmowa. Chodzi o pieniądze i spadek, wzdycha teściowa.

Wchodzi Ela z ciężarną córką i zięciem. Nie ciągnęli kota za ogon i powiedzieli poufałym tonem:

"Moja córka wyszła za mąż za zięcia, który jest nierobem, nie ma pieniędzy ani pracy. Ale wkrótce urodzi mi się wnuk. Jak nasza czwórka będzie mieszkać w jednopokojowym mieszkaniu? Nie zmieścimy się.

Chcę więc złożyć propozycję: ty wprowadzisz się do mojego mieszkania, twoje dzieci do mieszkania twojej synowej, a cała nasza czwórka zamieszka tutaj. Oczywiście, zrobimy to oficjalnie.

Ale siostro, oddaję ci to, co mam najcenniejszego. Moje mieszkanie. Więc myślę, że zrobisz to samo"

Spojrzeliśmy z mężem na siebie. Oferta jego ciotki jest kusząca! Chciałabym zrobić to samo — trzy sypialnie za jedną sypialnię. Super.

Goście skończyli wszystkie ciasta i wypili herbatę. Ela czknęła i odchyliła się do tyłu na sofie. Zadając pytanie: - Więc co postanowiłaś, moja droga siostro? - Zapytała z uśmiechem.

"Chcę cię rozczarować, nic z tego nie wyjdzie. Mamy duże dziecko, które potrzebuje własnego pokoju. Nie powinna mieszkać z rodzicami", moja teściowa odpowiada spokojnie.

- A jak według ciebie dogadam się z córką i jej mężem, a także z ich dzieckiem? To tobie matkę udało się zwrócić przeciwko mnie i zagarnąć jej mieszkanie. Na twoją prośbę przepisała mieszkanie na ciebie. I co dostałam? Kawalerkę? Na twoim miejscu przemyślałbym to kilka razy. Bóg widzi wszystko.

Moja teściowa odprowadziła gości i westchnęła: - Dokładnie tego się obawiałam. Gdyby tylko nie była leniwa, żeby przyjść do matki i jej pomóc. Ale teraz tylko dzwoni i pyta, czy umarła. Nie ma sumienia, ale potrzebuje mieszkania!

Kilka dni później Ela spotyka mnie przed domem i mówi:

"Cześć, kochanie. Moja siostra jest bardzo chciwa, nie chce dzielić się mieszkaniem. Bez skrupułów. A ty, według wszystkich relacji, jesteś miła i przyzwoita.

Mam nadzieję, że oddasz swoje mieszkanie mojej ciężarnej córce. Po co ci ono? Masz gdzie mieszkać. A kiedy moja siostra odejdzie, dostaniesz wszystko. Ona nie pożyje długo, jest inwalidką"

Odpowiedziałam, że nie zamierzam słuchać tych bzdur. Odwróciłam się i poszłam. Ciotka mojego męża zbeształa mnie na odchodne.