Uwaga! Niezwykle ważne informacje dla wszystkich osób pracujących, które są lub zamierzają zostać rodzicami. Niebawem wprowadzonych zostanie kilka sporych zmian w kodeksie pracy. Rodzice mogą spodziewać się dodatkowych kilku dni wolnych w pracy w ciągu roku! To brzmi naprawdę dobrze!

Jak donoszą media, aktualnie trwają rozmowy i wprowadzanie zmian w istniejącym kodeksie pracy, którym zajmuje się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Okazuje się, że to może być prawdziwa rewolucja w urlopach, która podyktowana została przez dyrektywę unijną wprowadzoną w roku 2019.

Dotyczy ona pojęcia tak zwanego “work - life balance”, czyli zachowania równowagi między pracą, a życiem prywatnym. W związku z tym kraje członkowskie mają obowiązek wprowadzenia kilku ważnych spraw związanych z urlopami – mają na to czas do sierpnia 2022 roku. O czym dokładnie mowa?

Rodzice mogą liczyć na kilka dodatkowych dni wolnych!

W kodeksie pracy zmianom ulegnie artykuł 7 oraz 9, które zakładają, że możliwe będzie skrócenie godzin pracy rodziców oraz wprowadzenie dla nich elastycznych godzin pracy, a także możliwość nagłej przerwy w pracy, która spowodowana była niespodziewaną sytuacją, np. Wypadkiem czy chorobą dziecka.

Ponadto, urlop rodzicielski zostanie wydłużony aż o 9 tygodni oraz zostanie wprowadzony całkiem nowy typ urlopu, tak zwany “opiekuńczy” trwający 5 dni.