Jak przypomina portal "Goniec", zeszły tydzień upłynął nam pod znakiem wysokich temperatur i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Na facebookowym profilu "Polskich Łowców Burz" pojawiło się wiele ciekawych zdjęć i nagrań dokumentujących potęgę żywiołu. Jednym z ciekawszych zdjęć jest to, na którym widzimy olbrzymią gradzinę - miała ona rozmiar kobiecej dłoni.

Największa gradzina w Polsce

Zdjęcie ogromnej gradziny wykonała pani Magdalena Cecotka. Znaleziska dokonała po czwartkowej nawałnicy, która przeszła w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego około godziny 19:55. Średnica gradziny wyniosła ponad 13 cm! Rekordowa bryła gradu pochodziła z lewoskrętnej superkomórki burzowej.

Kiedy tylko sytuacja pogodowa na to pozwoliła, pani Magdalena uwieczniła na zdjęciu rekordową gradzinę. Widzimy zdjęcie gradziny wykonanej na dłoni bez miarki i razem z nią. Podczas szacowania wielkości wzięto pod uwagę możliwy błąd pomiaru oszacowano dokładną wielkość bryły - jej średnica to 13,5 cm. Jest to największa odnotowana w naszym kraju gradzina.

Dotychczasową rekordzistką była gradzina znaleziona po burzy z 11 czerwca 2019 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Była ona mniejsza o blisko 1,5 cm. Swojego zaskoczenia rekordowo dużą gradziną nie kryją nie tylko specjaliści, ale także internauci, którzy w komentarzach nie kryli, że raczej nie chcieliby mieć bliskiego spotkania z gradem o takiej wielkości.

Ubiegły czwartek należał do wyjątkowo obfitujących w burze. W południowo-wschodniej części naszego kraju uformowała się duża liczba superkomórek burzowych. "Polscy Łowcy Burz" wskazują, że praktycznie każda z nich generowała opad gradu - jego średnica przekraczała 5 cm. Z tak licznymi supekomórkai burzowymi nie mieliśmy do czynienia od bardzo wielu lat.

Zaskoczyła was wielkość gradziny?

To też może cię zainteresować: Wzrósł przygnębiający bilans tornado, które przeszło przez Morawy. Lekarzom nie udało się ocalić 2-letniego dziecka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tajemnicze spotkanie księcia Harry'ego wyszło na jaw. Co na to jego żona Meghan

O tym się mówi: Oburzająca sytuacja na jednym z polskich cmentarzy. Zdewastowano blisko 70 nagrobków. Policja poszukuje sprawców