Jak podaje portal "Super Express", w sobotę 26 czerwca doszło do uszkodzenia blisko 70 nagrobków na cmentarzu żydowskim w Bielska-Białej. Funkcjonariusze przystąpili do czynności mających na celu ustalenie sprawców wandalizmu. Mieszkańcy miasta nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją. Ruszyła specjalna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na naprawę powstałych szkód.

Blisko 70 zniszczonych nagrobków na cmentarzu żydowskim

Do odkrycia uszkodzonych pomników nagrobnych doszło w sobotę 26 czerwca. Początkowo zarządca cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej informował o 10 uszkodzonych nagrobkach. Niestety dokładniejsze oględziny ujawniły, że skala zniszczenia okazałasię znacznie większa - łącznie zdewastowano 67 macew.

Część z nich została przewrócona, część rozbita lub potłuczona. Bielska policja wszczęła śledztwo w sprawie zbeszczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych. Na miejscu zabezpieczono ślady, które mają pomóc ustalić sprawców całego zdarzenia. Wyrazy oburzenia i wsparcia płyną do bielskiej gminy żydowskiej z różnych środowisk.

Uruchomiono również specjalną zbiórkę na rzecz cmentarza żydowskiego w Bielsko-Białej. Jest ona prowadzona za pośrednictwem platformy "Zrzutka". Wyznaczono sobie cel 100 tys. zł. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zniszczonych pomników na bielskim cmentarzu żydowskim.

Organizatorzy akcji przypomnieli, że zdewastowany cmentarz mieszczący się przy ul. Cieszyńskiej został wpisany na listę zabytków. Dlatego zdarzenie określane jest jako "cios w historię i ducha miasta i jego mieszkańców".

Zatrzymano sprawców

Dziś policja poinformowała, że zatrzymała sprawców dewastacji cmentarza. Okazali się nimi dwaj 12-latkowie i 13-latek. Wszyscy mieszkają w Bielsko-Białej. O ich losie zdecyduje już niebawem sąd rodzinny.

Młodsi wandale zostali po przesłuchaniu przekazani rodzicom, 13-latek trafił zaś do policyjnej izby dziecka. Ich działanie, jak wskazują śladczy, podyktowane było pobudkami chuligańskimi.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Ogłoszenie jednego z lokatorów wywieszone na klatce schodowej zdziwiło resztę mieszkańców. Czytając to pukali się w głowę. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak sprawdzić, czy nasze mieszkanie w czasie wakacyjnego wyjazdu może paść łupem złodziei? Te znaki warto znać

O tym się mówi Tajemnicze spotkanie księcia Harry'ego wyszło na jaw. Co na to jego żona Meghan