Właśnie rozpoczął się sezon kwitnienia Barszczu Sosnowskiego. Leśnicy z nadleśnictwa Tomaszów postanowili przestrzec wszystkich przed skutkami spotkania z rośliną.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Z tą niepozoru zwyczajną, do złudzenia przypominającą chwast rośliną, lepiej się nie spotkać. „Zemsta Stalina” – bo taką potoczną nazwę posiada roślina, jest ogromnie niebezpieczna dla zdrowia!

Niepozorna zielona roślina, która nie wygląda groźnie – z daleka można uznać, że to tylko zwykły chwast. Niestety, prawda jest zupełnie inna, a spotkanie z nią może zakończyć się tragedią.

Roślina ta uznawana jest za inwazyjną, sklasyfikowana została w 1944 roku. Na początku wykorzystywano ją jako roślinę pastewną, jednak zauważono, że jest groźna dla zdrowia, więc zaniechano tych praktyk, a pozostawione uprawy zaczęły się rozprzestrzeniać w bardzo szybki i agresywny sposób.

Chwast degraduje środowisko, a sok, który wydzielają świeże egzemplarze, jest trujący – objawia się to zmianami skórnymi.

Na terenie Polski obowiązuje zakaz uprawy, sprzedaży oraz rozmnażania chwastu, który – niestety – występuje w naturze.

Jakie są objawy i skutki poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego trujący chwast zawierający w swoim składzie furokumaryny. Związki te wywołują oparzenia wtedy, kiedy wchodzą w reakcję ze słońcem. Na skórze mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie z Barszczem lub nawet kilka godzin później! Podczas kontaktu z rośliną najbardziej ucierpią ci, którzy posiadają delikatną skórę lub jasną karnację. Wśród takich osób wyróżniamy także dzieci. Chwast może zrobić krzywdę także alergikom, u których może pojawić się nawet wstrząs anafilaktyczny.

Najładniejsze odmiany poparzeń Barszczem Sosnowskiego to głównie zaczerwienienia oraz wysypka. U tych, u których objawy są znacznie mocniejsze zauważymy poparzenia, bąble oraz rozległe rany skórne.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Trąby powietrzne przeszły przez wiele regionów pozostawiając za sobą ogromne zniszczenia. Potwierdzono już straty ludzkie. Nagrania robią wrażenie

Jak informował portal „Życiepl.com”: Kondolencje płyną z całej Polski. Odszedł twórca kultowych filmów, które wpłynęły na pokolenia Polaków

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Majątek Moniki Richardson i Zbigniewa Zamachowskiego jest już w trakcie podziału. Wiadomo co zatrzymało każde z prawie byłych już małżonków

Sprawdź także ten artykuł: Książę Harry i Meghan Markle mijali się z prawdą? Internauci i media wytykają liczne kłamstwa kontrowersyjnej parze. Wiadomo w jakich kwestiach