Jak przypomina portal "Fakt", zaćmienie słońca jest jednym z ciekawszych zjawisk, jakie możemy obserwować na niebie. Przyciąga ono nie tylko miłośników astronomii. Już w najbliższy czwartek (10 czerwca) będziemy mogli podziwiać z naszego kraju częściowe zaćmienie Słońca. Im dalej na północ mieszkamy, tym większa część słonecznej tarczy zostanie zakryta.

Przed nami zaćmienie Słońca

Trudno o bardziej widowiskowe zjawisko na dziennym niebie niż zaćmienie Słońca. Dochodzi do niego wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy naszą planetą a Słońcem. Dla obserwatorów na Ziemii tarcza naturalnego satelity nachodzi na tarczę Słońca, odcinając nas w całości lub częściowo od jego światła.

Częściowe zaćmienie Słońca/YouTube @AstroLife
Częściowe zaćmienie Słońca/YouTube @AstroLife
Częściowe zaćmienie Słońca/YouTube @AstroLife

10 czerwca z Polski będziemy mogli obejrzeć częściowe zaćmienie Słońca, które rozpocznie się o godzinie 10:12 czasu polskiego i zakończy się około godziny 15:11. Księżyc przysłonie największą część Słońca około godziny 12:41.

Mieszkańcy części Rosji, Grenlandii i Kanady będą mieli nieco więcej szczęścia, bo dojdzie u nich do obrączkowego zaćmienia Słońca. Obserwatorzy z tego obszaru zobaczą, jak tarcza Księżyca przysłania niemal całe Słońce, pozostawiając jedynie świecącą obręcz na krawędzi.

Obserwując to zjawisko powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie należy robić tego gołym okiem - to niebezpieczne dla naszego wzroku. Najlepiej robić to przy pomocy okularów wyposażonych w folię słoneczną Baadera (można je kupić w sklepie z artykułami astronomicznymi). Można też skorzystać z maski spawalniczej.

Będziecie oglądać zaćmienie Słońca?

To też może cię zainteresować: Nowy prowadzący „Mam Talent” został wybrany. Szymon Hołownia skomentował wybór swojego następcy w programie. Co na to Marcin Prokop

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marta Manowska po raz pierwszy pokazała się z ukochanym. Wszystko na weselu. Zdjęcie trafiło do sieci

O tym się mówi: „Nasz nowy dom” pokazał wiele sukcesów. Katarzyna Dowbor zdradza jednak, ze były również poważne rozczarowania. Co się wydarzyło w programie