Jak podaje portal "O2", przenoszona przez kleszcze bolerioza może przez lata nie dawać żadnych wyraźnych objawów, jednocześnie wyniszczając w tym czasie nasz organizm. Jej objawy nie są oczywiste, bo początkowo są łudzące podobne do przeziębienia, czy grypy. Należy uważnie wsłuchać się w wysyłane przez nasze cialo sygnały, by w porę wyłapać problem. Okazuje się, że o boleriozie mówi nie tylko kojarzony przez wszystkich rumień.

Tych objawów nigdy nie lekceważ

Boreliozę wywołują bakterie Borelia burgdorferi przenoszona przez kleszcze. Chorob tej nie należy lekceważyć, bo może ona bardzo poważnie zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Niestety nawet podjęte leczenie nie gwarantuje, że problem nie wróci po upływie kilku lat.

Zarażenia bakterią Borelia burgdorferi może doprowadzić do zapalenia nerwów, mózgu, przyczynić się do wystąpienia drgawek, zaburzeń w odżywianiu, wystąpienia psychoz, zaburzeń świadomości, widzenia oraz otępienia. Wystąpić mogą również problemy ze strony układu kostno-stawowego.

Jednym z najbardziej znanych objawów boleriozy jest rumień, przyjmujący kształt owalny lub okrągły. Co ważne wcale nie musi się on pojawić się w miejscu wbicia się kleszcza. Najczęścij pojawia się na kończynach. Nie powoduje on żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. To jednak nie jedyny symptom choroby.

Bolerioza może dawać również objawy grypopodobne. U chorego pojawiają się wówczas gorączka, bóle mięśni, stawów i głowy, dreszcze, zmniejszony apetyt lub jego całkowity brak. W przypadku boleriozy pojawia się utrata wagi, problemy ze snem, czy zmęczenie, któremu nie towarzyszą inne objawy. Bolerioza objawia się również drętwieniem kończyn i języka, tiki mięśni twarzy oraz skurcze.

Objawem boleriozy może być również powiększenie węzłów chłonnych i doprowadzić do powstania chłoniaka. Jest to czerwono-niebieski guzek, który możemy znaleźć w okolicy uszu, sutków bądź moszny.

Kleszcz/ YouTube @Piotr Horzela Opowiada
Kleszcz/ YouTube @Piotr Horzela Opowiada
Kleszcz/YouTube @Piotr Horzela Opowiada

Choć nie każdy kleszcz przenosi boleriozę, to zawsze powinniśmy dokładnie przejżeć nasze ciało po powrocie ze spaceru. Im szybciej wyjmiemy kleszcza tym lepiej - zdecydowanie zmniejszymy ryzyko zakażenia.

Jak chronicie się przed kleszczami?

To też może cię zainteresować: Meghan i Harry doczekali się narodzin córki. Reakcja Elżbiety II nie umknęła uwadze mediów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marta Kaczyńska zachwyciła internautów. Nawet prezydent Andrzej Duda nie mógł powstrzymać się od reakcji. O co chodzi

O tym się mowi: Karolina Małysz pochwaliła się zdjęciem z wesela. Fani jej ojca oszaleli z zachwytu