Ponad trzy dekady po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu, jej skutki wciąż trwają. Szacuje się, że od czasu wydarzeń z wczesnych godzin porannych 26 kwietnia 1986 roku, w wyniku katastrofy jądrowej urodziły się setki tysięcy dzieci z poważnymi wadami umysłowymi i fizycznymi oraz z ogólnymi nieprawidłowościami.

Wyjątkowe dzieci

Na samej Ukrainie odnotowano 200-procentowy wzrost wad wrodzonych i 250-procentowy wzrost wad wrodzonych u dzieci urodzonych w rejonie opadu radioaktywnego w Czarnobylu. Te dzieci mają szereg niepełnosprawności i chorób - choroby układu oddechowego, oczu, choroby krwi, przewodu pokarmowego, układu mięśniowo-szkieletowego, raka, wrodzone wady rozwojowe i wady genetyczne. Ale wśród tych dzieci jedno jest wspólne - urodziły się po wypadku w Czarnobylu.

3 marca 1987 roku, prawie rok po katastrofie w Czarnobylu, w szpitalu na Białorusi urodził się Igor Pawłowiec. Matka chłopca, która mieszkała w wiosce niedaleko elektrowni, zachorowała na zatrucie popromienne, kiedy odkryła, że ​​zaszła w ciążę. W rezultacie urodził się Igor z brakiem prawej ręki, skarłowaciałymi nogami i wysklepionymi stopami. Niemal natychmiast po urodzeniu Igor został siłą odebrany rodzicom i umieszczony w Domu Dziecka nr 1 w Mińsku na Białorusi.

Aż do szóstego roku życia Igor spędził życie w instytucjach o minimalnej socjalizacji. Ale kiedy biznesmen Victor Mizzi odwiedził Dom Dziecka 1, życie Igora zmieniło się na zawsze. W ciągu swojego życia Victor Mizzi pomógł 56 000 dzieci-ofiar Czarnobyla.

Igor Pavlovets był tylko jednym z nich. W 1992 roku Victor poznał sześciolatka w sierocińcu na Białorusi, gdy podał chłopcu kawałek chleba. W tym czasie Igor był wielkości trzylatka i mieszkał w metalowym łóżeczku w pokoju pełnym dużo młodszych dzieci.

Niemniej jednak był szczęśliwym, rozpromienionym dzieckiem, marzącym o tym, że pewnego dnia dostanie drugą rękę. Kilka miesięcy później brytyjska gazeta Express opublikowała reportaż o spotkaniu Igora i Victora i w ciągu kilku tygodni czytelnicy tej publikacji zebrali więcej niż wystarczającą ilość pieniędzy, aby Igor mógł zostać wysłany do Wielkiej Brytanii w celu otrzymania protezy.

Kiedy Igor przybył do Wielkiej Brytanii 4 stycznia 1994 roku, nigdy nie chciał wracać do domu. Po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii Igor mieszkał ze swoimi przybranymi rodzicami Barbarą i Royem Bennettami w Farncombe w Surrey.


YouTube/Only Himan

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Izabela Juszczak ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" przeszła wielką przemianę. Jak teraz wygląda

Zerknij: Agnieszka Suchora dochodzi do siebie po stracie męża Krzysztofa Kowalewskiego. Nadeszły wielkie zmiany w życiu aktorki