Papryki wymagają specjalnego podejścia. Należy wziąć pod uwagę wszystko: ciepło, światło i karmienie.

Rozważmy każdy z tych punktów osobno.

Kontrola temperatury

Być może jest to najważniejszy czynnik wpływający na zachowanie sadzonek papryki. Jeśli masz jakiekolwiek problemy podczas procesu uprawy, najpierw należy ponownie sprawdzić temperaturę.

Jeśli temperatura w miejscu wzrostu papryki spadnie poniżej szesnastu stopni, można zapomnieć o sadzonkach. Sadzonki zaczynają kiełkować po około dwudziestu dniach, dlatego przez cały ten czas na parapecie, na którym postawisz swoje maleństwa, konieczne jest utrzymanie właśnie takiej temperatury.

Nawet jeśli w całym pomieszczeniu temperatura jest utrzymywana na żądanym poziomie, nadal konieczne jest ponowne sprawdzenie: im bliżej okna, tym bardziej mogą się różnić odczyty termometru. Możesz po prostu postawić termometr na parapecie i zostawić go tam, aby zawsze śledzić temperaturę, w której rosną twoje sadzonki.

Jeśli temperatura na parapecie okaże się zbyt niska, przyczyną może być nieprawidłowo skonfigurowane okna. Dopasuj oprawki, aby zimne powietrze nie docierało z zewnątrz. Możesz uratować twoje rośliny, a także pomóc sobie: nikt nie korzysta z przeciągów.

Najlepiej, jeśli temperatura jest utrzymywana na poziomie dwudziestu pięciu stopni, gdy słońce jest na zewnątrz. Jeśli za oknem jest pochmurno, pożądane jest, aby odczyty termometru nie spadały poniżej dwudziestu jeden stopni. Jest to optymalna temperatura dla wzrostu papryki.

Jeśli termometr odczyta około dwudziestu siedmiu stopni, sadzonki będą rosły bardzo szybko: pierwsze pędy mogą pojawić się w ciągu zaledwie dziesięciu dni, a może mniej. Najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich innych zaleceń.

Oświetlenie

Aby sadzonki papryki rosły naprawdę dobrze, konieczne jest zapewnienie im co najmniej dwunastu godzin dziennego światła. Może to stanowić problem, jeśli posadziłeś paprykę wczesną wiosną, kiedy jest mało prawdziwego słońca. W takim przypadku musisz użyć podświetlenia.

Jeśli cię na to nie stać, posadź paprykę w odpowiednim momencie! Nie spiesz się.

Sadzonki nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to poparzyć liście. Aby temu zapobiec, po prostu rozciągnij materiałową osłonę na oknie. Dzięki temu w upalne dni można również regulować temperaturę powietrza.

Po przesadzeniu kiełków do gleby należy zapewnić roślinom cień.

Proces przeszczepu

Trudno powiedzieć na pewno, czy należy specjalnie przeszczepić kiełki papryki. Jeśli to możliwe, lepiej natychmiast umieścić nasiona w dużych pojemnikach. Pozwoli ci to uniknąć niepotrzebnych "przesiadek", możesz wykonać transfer raz (w ziemię) i zapomnieć o nim.

Przeładunek to proces przesadzania roślin, który nie oznacza zniszczenia grudki ziemi w pobliżu korzenia. Po raz pierwszy taka akcja jest wykonywana, gdy pojawiają się pierwsze liście (od dwóch do czterech).

Na tym etapie rozwoju korzenie sadzonek są niezwykle delikatne. Należy bardzo uważać, aby ich nie uszkodzić. Najlepiej zostawić dużą grudkę ziemi, aby zachować nienaruszone korzenie.

W pierwszym tygodniu sadzonki nie powinny być karmione, aby mogły się przystosować samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz.

Przenieś do ziemi

W zależności od wybranej odmiany sadzonek, będziesz musiał przesadzać je w różnym czasie.

Jeśli odmiana dojrzewa wcześnie, to od momentu pojawienia się pierwszych pędów powinno minąć około sześćdziesięciu dni. Jeśli w połowie sezonu - około sześćdziesięciu pięciu dni. Jeśli mówimy o późnych odmianach, powinno to zająć około siedemdziesięciu pięciu dni.

Kiedy papryka zacznie kwitnąć, konieczne jest usunięcie korony, która pojawia się na pierwszym miejscu, na pierwszym rozwidleniu.

Jeśli zastosujesz te proste zasady w praktyce, sadzonki zawsze będą silne i nigdy nie zachorują.

Zobacz także: Odeszła Ewa Wawrzoń. Fani nadal są zachwyceni jej miłością z Januszem Bukowskim. Historia ich relacji wzrusza do łez

Może cię zainteresować: Patrycja Sołtysik ogłosiła wieści, na które czekali fani. Pokonała chorobę, która zdominowała służbę zdrowia

Pisaliśmy również o: Niezwykła wycieczka do sklepu. Chłopiec i jego pies rozczulili wszystkich internautów. Dziecko zrobiło coś niespodziewanego