Jednak na horyzoncie pojawiła się większa rysa na wizerunku Świerzyńskiego oraz Bayer Full. Na początku 2021 roku wyszło na jaw, że piosenka „Tawerna pod ‘Pijaną Zgrają’” jest bezprawnie wykonywanym plagiatem. Ostatnio mówi się, że to samo dotyczy kolejnego utworu grupy.

Bayer Full z kolejnym plagiatem?

Portal Interia ujawnia, że chodzi o piosenkę „Wszyscy Polacy”, czyli jeden z większych hitów, jakie ma na swoim koncie Bayer Full. Czyżby to też był plagiat?

Okazuje się, że w 1972 roku powstała piosenka „Harcerska rodzina”, w której refrenie Mariusz Gabrych śpiewał „Bo wszyscy harcerze to jedna rodzina”.

Przyjaciel autora piosenki wspomina, że ten nigdy nie podpisał się pod nim swoim nazwiskiem – był to utwór harcerski, wykonywany także przez harcerski zespół Gawęda. Zauważa jednak, że w momencie, gdy „ktoś zawłaszczył sobie coś, co było harcerskie”, jest to nie w porządku.

Wykonawca „Harcerskiej rodziny” nie wiedział, że powinien się zgłosić do ZAiKSu. Postanowił jednak pozwać Sławomira Świerzyńskiego. Pierwsza rozprawa nie została skończona przez kwestie finansowe.

Mariusz Gabrych mówi wprost – jego zdaniem to „chamska kradzież”. Jego przyjaciel dodał, że przez zabranie utworu harcerzy Świerzyński dopuścił się „kradzieży młodości, kawałka życia”. Dodał, że „nie ma szacunku” dla lidera Bayer Full.

Sławomir Świerzyński przegrał już sprawę dotyczącą „Tawerny pod ‘Pijaną Zgrają’”, jednak oryginalny autor piosenki, Grzegorz Bukała, wciąż nie doczekał się ani przeprosin, ani usunięcia nośników fizycznych z nagraniem, choć taki był wyrok sądu.

To jednak nie koniec. Tym razem sinolog Krzysztof Darewicz twierdzi, że napisał teksty piosenek Bayer Full w języku chińskim od nowa. Jak zapewnia Świerzyński, Darewicz jedynie przetłumaczył teksty Bayer Full. "Wszystkie piosenki musiały zostać napisane od nowa. To, co jest zrozumiałe dla Polaka, wcale nie musi być oczywiste dla Chińczyka." - opowiada sinolog.

Co ciekawe być może cała burza o nic. Jak przypomina Onet, jakiś czas temu temat chińskiej popularności Bayer Full poruszyła znana vlogerka Weronika Truszczyńska, która mieszka w Szanghaju. Jak się okazuje w Chinach nikt o Świerzyńskim nie słyszał, a popularność Bayer Full miała być kłamstwem.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: BADANIE USG ODMIENIŁO ICH ŻYCIE NIESPODZIEWANĄ WIADOMOŚCIĄ. ZANIEMÓWIŁ NAWET LEKARZ. WZRUSZAJĄCA HISTORIA PIERWSZEJ TAKIEJ SYTUACJI W CAŁYM KRAJU

O tym się mówi w Polsce: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA TYCH, KTÓRZY NA FARMACEUTYKI WYDAJĄ KROCIE. MOŻNA OTRZYMAĆ NAPRAWDĘ SPORY ZWROT ZA LEKI. JAK SIĘ O NIEGO STARAĆ

O tym się mówi na świecie: TO BYŁA NAJBARDZIEJ ZASKAKUJĄCA WIADOMOŚĆ W JEJ ŻYCIU. KOBIETA DZIEŃ PO TYM JAK DOWIEDZIAŁA SIĘ O CIĄŻY, URODZIŁA DZIECKA. JAK TO MOŻLIWE