Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów domowych, które można spotkać na parapetach w większości mieszkań. Trzeba przyznać, ze zadbane rośliny wyglądają naprawdę efektownie.

Bardzo często w sieci można natknąć się na pytania o opiekę nad nimi – każdy ma własny patent i jest wiele skutecznych rozwiązań. Nie inaczej jest z rozmnażaniem tych roślin – co prawda nie jest to tak łatwe, jak w większości przypadków, gdy mowa o kwiatach doniczkowych, ale jest wykonalne w domu! Jak to zrobić?

Rozmnażanie storczyków. Źródło: Youtube Rytmy Natury
Rozmnażanie storczyków. Źródło: Youtube Rytmy Natury

Rozmnażanie storczyków w domu

Portal Polki zauważa, że istnieje kilka możliwości rozmnożenia swoich storczyków. Można to zrobić przez podział, przez odcięcie fragmentów ukorzenionych pędów lub jeszcze inaczej – przez keiki.

Niestety, nie rozmnożymy storczyków z nasion, gdyż w naszych domach ich nie produkują. Należy zrobić to wegetatywnie. Ich podział jest różny – zależny od gatunku.

Pierwszym sposobem jest rozmnażanie przez keiki, czyli pędy odrostowe – małe, nowe storczyki z korzeniami powietrznymi. Trzeba poczekać, aż korzenie będą mieć ok. 4-5 cm długości, delikatnie oddzielić je od rośliny, namoczyć w wodzie i posadzić w nowej doniczce, w podłożu do storczyków.

Druga metoda to rozmnażanie przez keiki z pędu kwiatowego – możesz spróbować wtedy, gdy odrosty mają zbyt krótkie korzenie. Odetnij je z kawałkiem pędu kwiatowego i wsadź do nowej doniczki, a po pół roku ponownie przesadź, odcinając pęd kwiatowy.

Rozmnażanie storczyków. Źródło: Youtube New Ecology Systems
Rozmnażanie storczyków. Źródło: Youtube New Ecology Systems

Można rozmnożyć storczyki także z samego pędu, gdy mamy tzw. śpiące oczka, ale roślina nie wypuściła odrostów – wtedy należy odciąć kawałek pędu (ok. 10-15 cm) i poziomo umieścić w naczyniu, które przykryjemy szkłem, tworząc warunki szklarniowe.

Trzeba pamiętać o codziennym zraszaniu odciętej części i zapewnieniu jej dużej ilości światła, a już wkrótce będziemy cieszyć się z nowych korzeni oraz pędów. Gdy korzenie będą długie na 2,5 cm – odcinamy małe storczyki i przesadzamy do nowych doniczek.

Istnieje także możliwość rozmnożenia storczyków z gatunków Dendrobium albo Cymbidium przez dzielenie pseudobulw. Jeszcze inną metodą jest rozmnażanie tych pięknych roślin z łodygi.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JEŚLI MAMY W DOMU WYTŁACZANKI PO JAJKACH TO LEPIEJ ICH NIE WYRZUCAĆ. MAJĄ MASĘ POŻYTECZNYCH ZASTOSOWAŃ! DZIĘKI NIM MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ DUŻO PIENIĘDZY

O tym się mówi w Polsce: WALORYZACJA RENT I EMERYTUR JUŻ ZA PASEM! KIEDY EMERYCI MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ OTRZYMANIA WYŻSZEGO ŚWIADCZENIA? ZNANA JEST DATA URUCHOMIENIA PRZELEWÓW

O tym się mówi na świecie: NA TO ODKRYCIE CZEKALIŚMY AŻ 250 LAT! FASCYNUJĄCE ZNALEZISKO W CENTRUM BADAŃ ARCHEOLOGÓW. CHCĄ POTWIERDZIĆ POCHODZENIE WRAKU TAJEMNICZEGO STATKU

Z życia gwiazd: KUBA WOJEWÓDZKI NIE MIAŁ LITOŚCI DLA AGUSTINA EGURROLI. CO ZROBIŁ GWIAZDOR? TYLKO ON MÓGŁ ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TAKI RADYKALNY KROK I TO NA WIZJI