Naukowcy od dawna przestrzegają przed zbyt długim, a tym bardziej wielokrotnym noszeniem tej maseczki ochronnej. Jednak teraz mają na to twarde dowody. Jakie? Okazuje się bowiem, że noszenie wiele razy tej maseczki ochronnej bardzo silnie obniża jej skuteczność w ochronie przed drobnoustrojami.

Serwis Pikio przypomina, że od jesieni w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa również w przestrzeni publicznej, w tym na wolnym powietrzu. Jednak wiele osób, chcąc najpewniej zaoszczędzić używa tej samej maski zdecydowanie za długo, a dodatkowo zakłada ją wielokrotnie. W ten sposób nie zdają sobie sprawy z tego, na jakie zagrożenie nieświadomie się narażają.

Noszenie tej samej maseczki ochronnej groźne dla zdrowia? Specjaliści nie zostawiają najmniejszych wątpliwości!

Amerykańscy naukowcy opublikowali właśnie wyniki badań dotyczące zagrożeń wynikających z wielokrotnego noszenia maseczek w periodyku naukowym „Physics of Fluids”. Analiza skuteczności maseczek ochronnych w różnych warunkach i sposobach użytkowania nie zostawia wątpliwości.

Maseczka chirurgiczna prawidłowo używana zmniejsza wdychanie niechcianych cząstek nawet o 65 proc. Jednak w trakcie jej noszenia skuteczność filtrowania spada o 25 procent, co powoduje, że przy kolejnym użyciu tej samej maski nasza ochrona jest zdecydowanie ograniczona.

Dodatkowo badacze z University of Massachusetts Lowell i California Baptist University przekonują, że maseczki, które ulegają zabrudzeniu mają zmniejszony przepływ powietrza, co powoduje, że jesteśmy mocniej narażeni na wdychanie szkodliwych cząstek.

Badano również rodzaj masek i ich kształt, co pokazało, że w innych sposób przepływa przez nie powietrze.

„Mamy nadzieję, że organy ds. zdrowia publicznego wzmocnią obecne środki jak wybór skuteczniejszej maski, odpowiednie jej noszenie w celu zapewnienia ochrony oraz unikanie noszenia nadmiernie używanej lub przeterminowanej maski chirurgicznej” – wyjaśnia jeden z badaczy, Jinxiang Xi.

Maseczki/Youtube @Poland IN
Maseczki/Youtube @Poland IN
Maseczki/Youtube @Poland IN

Jak informował portal "Życie PL": JUŻ NIEBAWEM WEJDĄ W ŻYCIE NOWE ZASADY DOTYCZĄCE WYPŁACANIA ZASIŁKÓW CHOROBOWYCH. NOWELIZACJA USTAWY BĘDZIE BARDZO NIEKORZYSTNA DLA NIEKTÓRYCH OSÓB

Przypomnij sobie: NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA DOTYCZĄCE BRYTYJSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ. CZY STAN ZDROWIA KSIĘCIA FILIPA SIĘ POGORSZYŁ? INTERNAUCI NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI

Portal "Życie PL" pisał również: FENOMENALNE STYLIZACJE MAŁGORZATY ROZENEK I RADOSŁAWA MAJDANA OCZAROWAŁY NIEMAL WSZYSTKICH. PARA PO WYJŚCIU ZE STUDIA ZOSTAŁA OTOCZONA PRZEZ PAPARAZZI

Pisaliśmy również o: IDA NOWAKOWSKA NIE UKRYWA OGROMNEGO SZCZĘŚCIA Z POWODU OCZEKIWANIA NA DZIECKO. OSTATNIO POJAWIŁA SIĘ W TEATRZE, LECZ JEJ STYLIZACJA ZASŁONIŁA CIĄŻĘ