Jak podaje portal "Interia", to pierwsze odkrycie pozostałości po supernowej w naszej galaktyce. Odkrycie to, prowadzi do nowych pytań dotyczących rozprzestrzeniania się kluczowych pierwiastków w okolicach centrum Drogi Mlecznej.

Ważne odkrycie w Drodze Mlecznej

Supernowe nie są rzadkim zjawiskiem we Wszechświecie, choć różnią się między sobą. Najczęściej spotykanym typem są supernowe Ia. Mówimy o nich wówczas, kiedy biały karzeł wchodzi w ostatnie stadium swojego życia, mogąc wówczas przechwycić materię sąsiedniej gwiazdy lub połączyć się z innym białym karłem. Na skutek pojawia się ogromna ilość światła.

Supernowa typu Ia/ YouTube @Astronarium
Supernowa typu Ia/ YouTube @Astronarium
Supernowa typu Ia/ YouTube @Astronarium

Zdecydowanie rzadziej spotykanym typem są supernowe lax. W ich przypadku mówimy o znacznie mniej spektakularnym wybuchu. W jego trakcie uwalniają się duże ilości pierwiastków, jakie powstały w trakcie reakcji jądrowych zachodzących w trakcie całego życia gwiazdy.

Astronomom po raz pierwszy udało się wykryć pozostałości po supernowej typu Iax w naszej galaktyce. "Jeśli mamy rację co do tożsamości szczątków tej supernowej, byłby to najbliższy Ziemi znany przykład resztek supernowej typu Iax" - mówi cytowany przez "Interię" Shing-Chi Leung z Caltech.

Najbliższy w tym przypadku nie oznacza szczególnie bliskiej odległości, bo pozostałości po supernowej typu Iax oddalone są od naszej planety o 25 000 lat świetlnych. Sagittarius A East bądź Sgr A East, jak określa się odnalezione pozostałości po supernowej, zlokalizowane są w pobliżu supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A*.

Supernowa/ YouTube @Astronarium
Supernowa/ YouTube @Astronarium
Supernowa/ YouTube @Astronarium

Do tej pory nie udało się ustalić jaka jest przyczyna wybuchów supernowych typu Iax. Teoria uznawana za najbardziej prawdopodobną mówi o tym, że reakcje termojądrowe zachodzące w gwieździe zachodzą znacznie wolniej niż ma to miejsce w przypadku supernowych typu Ia. Wolniejsze tempo rekacji przekładać ma się na słabsze eksplozje. Możliwe jest również, że biały karzeł nie wybucha w całości.

Co sądzicie o odkryciu astronomów?

To też może cię zainteresować: Oto dowód, dlaczego nie można przesadzać z antybiotykami! Porażające prognozy specjalistów, z ziemi może zniknąć nawet 10 milionów ludzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Piróg skomentował przejście Augustina Egurroli do TVP. Nie szczędził mocnych i gorzkich słów dawnemu koledze ze stacji

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści. Sytuacja jest coraz trudniejsza. Resort liczy na odpowiedzialność Polaków