Mam to szczęście, że mój mąż nie należy do tej kategorii. Nawet jak jest przeziębiony, to nie uchyla się od obowiązków, pójdzie na zakupy, bo jestem w ciąży i nie wolno mi dźwigać ciężkich rzeczy, pozmywa naczynia zamiast mnie.

Lekarz, do którego zadzwoniliśmy, zdiagnozował przeziębienie. Przepisał mu dużo ciepłej wody, wentylację i, w razie potrzeby, witaminy.

A teraz, wieczorami, mój mąż leżał na kanapie przed telewizorem, a ja, jako troskliwa żona, robiłam mu gorącą herbatę z malinami i mierzyłam temperaturę.

I tak to trwało, dopóki nie dowiedziała się o tym moja teściowa. Mąż wygadał się jej przez przypadek, nie chcieliśmy jej mówić, że jest chory.

Od razu powiedziała nam, że pilnie do nas przyjedzie. Było już dość późno wieczorem, ale zdążyła na ostatni autobus (mieszkamy w tym samym mieście, ale w innej dzielnicy).

Nie było nic do roboty, więc mój mąż wyszedł spod koca i poszedł po nią, bo nie mógł mnie wysłać na nocny spacer po mieście.

Gdy tylko stanęła na progu naszego mieszkania, teściowa od razu zaczęła udzielać cennych wskazówek: absolutnie nie da się wywietrzyć, są przeciągi i można się jeszcze bardziej przeziębić, bo na dworze jest już dość chłodno.

O 12 w nocy wysłała mnie pilnie po wrzątek, widziała, że przyniosła jakieś lecznicze korzenie, które trzeba zaparzyć.

Potem wysłała mnie do innego pokoju, po pierwsze, przeszkadzałam jej, a po drugie, mogłam się zarazić, a absolutnie nie mogę zachorować w moim stanie.

Następnego dnia moja teściowa zadzwoniła do jego szefa i pomimo protestów mojego męża zażądała zwolnienia lekarskiego, ponieważ był bardzo poważnie chory i nie mógł iść do pracy w takim stanie.

Szef próbował się z nią kłócić, ale ona po prostu się rozłączyła.

- Możesz znaleźć inną pracę, jeśli nie jesteś tam ceniony! I nie można kupić nowego zdrowia za żadne pieniądze!

Ale najważniejsze jest to, że nie pozwala mi się do niego zbliżyć. Kupiłam mu witaminy, które zalecił lekarz, ale wysłuchałam całego wykładu o ich bezużyteczności i składzie chemicznym.

Wysłano mnie do sklepu po jabłka, ale myślę, że te zagraniczne owoce będą miały więcej chemii niż witamin.

A zupa, którą go karmię, nie jest taka, konieczne jest podawanie bulionu z kurczaka na przeziębienia, ale mój mąż od dzieciństwa nienawidzi kurczaka.

A czyszczenie na mokro chlorem w pomieszczeniu musi odbywać się co godzinę, aby usunąć zarazki. Najważniejsze jest to, że zapach chloru wszystkim szkodzi.

Byłam zdenerwowana. Po pierwsze jestem dorosłą kobietą, a po drugie jestem jego żoną.

Teraz mój mąż całymi dniami leży na kanapie i ogląda filmy na telefonie, a ja biegam po aptekach w poszukiwaniu rzadkich leków, które według mojej teściowej błyskawicznie postawią mojego męża na nogi.

I nikogo nie obchodzi, że pieniądze się kończą, a mąż tak naprawdę tych leków nie pije. A rosół z kury z oferowanego zestawu do zupy mnie osobiście mdli!

Ale najbardziej martwi mnie to, że niedługo będę miała dziecko. A moja teściowa raczej się do tego czasu nie zmieni.

W końcu pewnie będzie chciała leczyć nasze dziecko, a jestem więcej niż pewna, że o moje rady pytać nie będzie. No i w końcu to będzie moje dziecko, a nie jej...

Próbowałam wieczorem przy kolacji poważnie porozmawiać z teściową na ten temat, ostrożnie, tak ogólnie, aby nie zranić jej uczuć... Ale ona nawet nie chciała mnie słuchać.

Poprosiłam męża, żeby jakoś łagodnie odesłał ją do domu. Ale on się jej boi, woli siedzieć cicho i wytrzymać.

Jestem synową, ale on jest jej synem, więc nie może z nią rozmawiać. W końcu kto jest mężczyzną w naszej rodzinie?

Boję się też, żeby jego szef naprawdę nie znalazł dla niego zastępstwa. Z czego będziemy żyć, jeśli naprawdę go zwolni?

Czy teściowa pomoże nam ze swojej skromnej emerytury? A ja niedługo będę rodzić, jestem cała w nerwach...