Ostatnio postanowiłam trochę zwolnić i żyć dla siebie. Zwłaszcza że syn Roman ma już 31 lat i myślę, że nadszedł czas, aby zaczął mi w jakiś sposób pomagać.

Mój syn ożenił się 8 lat temu i tego dnia byłam naprawdę szczęśliwa. Rodzice panny młodej i ja zapłaciliśmy za wesele po połowie, więc mój prezent dla młodej pary był symboliczny.

Pieniądze w kopercie na zakup jakiegoś sprzętu AGD. Nie wiem, jak ich nowa rodzina wykorzystała prezent, ale nie ma to dla mnie znaczenia. Niech sami podejmują decyzje.

Następnie młodzi ludzie przeprowadzili się do mieszkania, w którym mieszkali już od jakiegoś czasu. Wynajęty dwupokojowy panel w dobrej dzielnicy.

Podobało mi się, że stać ich było na osobne mieszkanie, bo znałam wiele przypadków, gdy inne pary miały tę kwestię na pierwszym miejscu. Problem numer jeden, że tak powiem.

Jednak po kilku latach biznes syna podupadał, a wydatki stawały się zbyt duże dla rodziny. Wtedy syn zwrócił się do mnie o pomoc.

Faktem jest, że mój pasywny dochód polegał na wynajmowaniu innego mieszkania, które odziedziczyłam po śmierci mojego byłego męża.

Wynajmowałam je samotnemu mężczyźnie, który płacił czynsz co miesiąc, był cichy i nigdy nie zgłaszał mi żadnych skarg dotyczących napraw, sąsiadów czy podwyżek czynszu. Złoty najemca.

Choć było mi bardzo smutno żegnać się ze względnie stabilną sytuacją finansową, po przemyśleniu sprawy zgodziłam się pomóc synowi.

Zwłaszcza że wkrótce dowiedziałam się, że moja synowa jest w ciąży. Pozwólcie mi żyć przez jakiś czas bez mojej ulubionej czerwonej ryby i owoców morza, ale syn to syn.

Minęły trzy lata i zdałam sobie sprawę, że wpadłem w typową pułapkę dobrych relacji. Na jednym ze spotkań, zapytałam syna wprost, kiedy myśli o szukaniu nowego mieszkania.

W końcu moje jest daleko od jego pracy i prawdopodobnie jest teraz mnóstwo opcji na każdy gust.

Ale on, wbrew moim oczekiwaniom, postanowił sobie z tego zażartować. A moja synowa po cichu zauważyła, że mój wnuk jest jeszcze za młody i potrzebuje trochę czasu, żeby trochę dorosnąć.

Na co pospiesznie odpowiedziałam przygotowaną frazą, że dzieci dla matek w ogóle zawsze pozostają małe. A nowe mieszkanie można było znaleźć niedaleko przedszkola.

Postanowiłam pozwolić mojemu synowi i synowej zostać, ale płacić czynsz. Mniej więcej połowę średniej ceny w mieście. "Mniej więcej", to znaczy mniej.

Ale od teraz mam prawo zachowywać się jak prawdziwy właściciel. Wystawiać rachunki za naprawy, żądać terminowych płatności i tak dalej. W gruncie rzeczy zostałam zmuszona do tych ustępstw samą siłą liczb.

Co mogę zrobić?