Dorastałem w rodzinie, w której mama zastępowała oboje rodziców. Mój tata zostawił nas, gdy miałem trzy lata. Mama zawsze pracowała jako trenerka gimnastyki. Zawsze zajmowała się dziećmi innych ludzi.

Nie mogła poświęcić mi zbyt wiele czasu. Ale mieliśmy jedzenie w lodówce i co roku jeździliśmy na wakacje nad morze. Ale nosiłem ubrania od przyjaciół. Ale wtedy nie zwracałem na to większej uwagi. Myślałem, że jestem szczęśliwy.

W wieku pięciu lat poszedłem na hokej, potem na karate, podnoszenie ciężarów. Stopniowo sport stał się częścią mnie. Myślę, że to było dziedziczne. Pod koniec szkoły zdałem sobie sprawę, kim chcę być. Nauczyciel wychowania fizycznego to zawód moich marzeń.

W tamtych latach moja mama poznała mężczyznę i urodziła młodszego brata. Na studia poszedłem z puszką barszczu i torbą drobniaków. Już na pierwszym roku znalazłem pracę na pół etatu. Wychodziłem w nocy i ucinałem sobie drzemki podczas zajęć.

Udało mi się kupić skórzaną kurtkę, buty. I poznałem ją: szczupłą, zabawną, piękną. Tę, dla której chciałem ściągnąć gwiazdkę z nieba. Nasze szczęście było ogromne.

Kiedy byłem u rodziców na weekend, powiedziałem mamie mimochodem, że planuję się ożenić. Zapytała mnie, jak zamierzam utrzymać rodzinę. Wtedy zdałem sobie sprawę, że chociaż byłem studentem, odpowiedzialność za moją ukochaną spadnie na moje barki.

Pobraliśmy się latem. Teściowie wyprawili huczne przyjęcie. Potem musieliśmy zwrócić wszystkie pieniądze, które daliśmy na ślub.

Rok później spróbowałem nowej roli jako ojciec. To było przerażające, niezrozumiałe, ale jednocześnie czułem się dumny, że mogłem dać życie tej małej istocie. Zaczął się najtrudniejszy okres.

Na zmianę z żoną dyżurowaliśmy w nocy przy łóżeczku naszego synka, a także chodziliśmy na zajęcia i zaliczaliśmy sesję. Pieluchy, szczepienia, wieczorne spacery... To wszystko było takie męczące. Chodzenie do pracy w nocy wydawało się wakacjami.

Mój syn dorastał. Chciałem pokazać mu zoo, cyrk. Chciałem go ubierać i karmić tylko tym, co najlepsze. Ale pieniędzy brakowało. Z naszego stypendium opłacaliśmy pokój w akademiku, a z pensji jedzenie.

Kiedy dziecko miało dwa lata, ukończyliśmy studia. Po otrzymaniu długo wyczekiwanego dyplomu naiwnie myślałem, że teraz, po pójściu do pracy, będzie mnie stać na wszystko. Chyba każdy student tak myślał, gdy wkraczał w dorosłość.

Zostałem zatrudniony jako trener w szkole sportowej dla dzieci. Bardzo mi się to podobało. Ale pensja pozostawiała wiele do życzenia, a wkrótce urodziła nam się córka.

Znowu zaczęło brakować pieniędzy. Marzenia musiały zejść na dalszy plan. W mojej głowie był tylko jeden problem: skąd wziąć pieniądze? Poszedłem do pracy jako nocny ładowacz. W dzień szkoliłem dzieci, a w nocy przewoziłem ładunki.

Tak minęło pięć lat. Prawie nie widywałem dzieci, bo wychodziłem wcześnie, a one jeszcze spały, a kiedy wracałem, już spały. Ale udało nam się nawet wziąć kredyt na mieszkanie, stary samochód i mogliśmy nawet wyjechać nad morze.

Wydawało mi się, że jestem w stanie utrzymać rodzinę. Ale widocznie tak mi się wydawało, bo budząc się rano w ciszy, znalazłem na stole kartkę. Moja żona napisała, że chce żyć osobno.

Jest bardzo zmęczona moją ciągłą nieobecnością w domu i tym, że cały czas jest sama. I obraziła się, że pieniądze są dla mnie ważniejsze niż ona, skoro tak się zachowuję.

Jestem kompletnie zagubiony. Gdzie popełniłem błąd? Dlaczego moje wysiłki nie zostały docenione? Starałem się, aby mojej rodzinie niczego nie zabrakło, a teraz straciłem ich!