Okazało się, że rodzice będą mogli starać się o dodatkowe pieniądze. Na jaką kwotę można oczekiwać?

Niedawno podjęto decyzję, która na pewno spodoba się większości. Zostaną wypłacone pieniądze dla rodziców. W jaki sposób będzie można otrzymać świadczenie i ile będzie wynosić?

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, screen Google

Od początku następnęgo miesiąca, czyli od 1 września, rodzice dzieci do 8 roku życia lub dzieci z niepełnosprawnością będą mogli starać się o dodatkową pomoc opiekuńczą. Pieniądze będą wypłacane rodzicom bądź prawnym opiekunom w momencie, kiedy szkoły i placówki edukacyjne zostaną zamknięte z powodu poszerzającej się epidemii koronawirusa.

Na dodatek, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane również wtedy, gdy dla dziecka nie będzie miejsca w placówkach, ponieważ nie pozwolą na to ograniczenia sanitarne.

Należy jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze będą wypłacane tylko tym rodzicom, którzy pragną posyłać swoje pociechy do szkoły. Rodzice, którzy z swoich własnych przekonań i obaw o dziecko w czasie pandemii, nie będą wysyłać dzieci do placówek opiekuńczo-edukacyjnych, niestety nie będą mogli otrzymać dodatkowego zasiłku.

Od kiedy można ubiegać się o dodatkowe świadczenie?

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, screen Google

Dodatkowy zasiłek przyznawany będzie na okres od 1 do 20 września 2020 roku. Przypomnijmy, że zasiłek ten nie jest brany pod uwagę przy puli 60 dni, przypadające w roku na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia, ani na 30 dni na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, rodzice powinni zgłosić się do ZUS-u w celu złożenia odpowiedniego wniosku. Przed tym warto jednak zwrócić uwage na najnowsze informację od ZUS-u, który zapowiedział ostatnio zmianę wzoru wniosku o zasiłek opiekuńczy.

Na jaką kwotę mogą oczekiwać rodzice?

Należy pamiętać, że dodatkowe świadczenie nie przysługuje rodzinom, w których jeden z rodziców ma możliwośc opieki nad dzieckiem, o czym informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Również rodzice przebywający na urlopie wychowawczym, urlopie bezpłatnym albo na zwolnieniu lekarski nie mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie.

Miesięczna wypłata zapowiedzianego zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Na dodatek, świadczenie jest wypłacane za każdy dzień, w tym za dni wolne od pracy.

Jak informował portal „Życie.pl”: Ile będą mogli zyskać seniorzy w przyszłym roku? Waloryzacja 2021

Przypomnij sobie: Niesamowity skarb odkryto w wielkiej kopalni

Portal „Życie.pl” pisał również: Minister edukacji narodowej wydał ostateczne postanowienia. Dotyczą powrotu uczniów do szkół