Jak informuje serwis Gazeta Kobieta, nie tylko dodatkowe świadczenia wypłacane seniorom automatycznie jak trzynasta czy czternasta emerytura są dla osób starszych dobrym zastrzykiem gotówki w domowym budżecie. Istnieje bowiem grupa seniorów, którzy mogą liczyć na comiesięczne 500 plus.

Można je otrzymać tylko w określonych przypadkach i to po złożeniu odpowiednich dokumentów, a także właściwego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarzają się jednak i to wcale nie tak rzadko odmowy przyznania środków z programu 500 plus dla seniorów. Dlaczego i jak obie z tym radzić?

Jak się odwołać w przypadku odrzucenia wniosku o 500 plus dla seniorów? Niezwykle istotny jest czas

Aby otrzymać 500 plus trzeba spełniać konkretne warunki. Senior musi posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, mieć ukończone 75 lat i posiadać dochód, który nie przekracza 1272,08 złotych brutto.

Co ważne, w przypadku spełniania dwóch pierwszych warunków, a przekraczaniu progu dochodowego wciąż możemy liczyć na otrzymanie 500 plus, jednak w formie „złotówka za złotówkę”. Jednak nasze świadczenie nie może przekraczać 1772,08 złotych brutto.

Aby otrzymać 500 plus dla seniora trzeba złożyć właściwy wniosek wraz z zaświadczeniami, w tym dokumentacją medyczną, która może przemawiać na naszą korzyść. Mowa również o orzeczeniach takich jak orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

To także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji w przypadku rolników, a dla mundurowych świadectwo całkowitej niezdolności do służby i do samodzielnej egzystencji. Ważne jest też orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W przypadku odmowy uzyskania 500 plus dla seniorów możliwe jest odwołanie, jednak bardzo liczy się w tym przypadku czas. Mamy na to jedynie miesiąc. Jak to zrobić? Wystarczy zgłosić w lokalnej placówce ZUS taki wniosek bądź wnieść go do sądu okręgowego w miejscu zamieszkania. Obie formy odwołania są darmowe.

500 plus dla seniorów/YouTube @Radio Maryja

Jak informował portal "Życie Polska": SŁAWOMIR ŚWIERZYŃSKI OCIERAŁ ŁZY W PROGRAMIE TELEWIZJI POLSKIEJ. LIDER BAYER FULL OPOWIEDZIAŁ NA ANTENIE O PORUSZAJĄCYCH WYDARZENIACH. CO SIĘ STAŁO

Przypomnij sobie: PRZYSZLI EMERYCI OTRZYMALI WAŻNE WIADOMOŚCI O ICH DOCHODACH W KOLEJNYCH LATACH. NIE MA CO SPODZIEWAĆ SIĘ KOKOSÓW! TRZEBA PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA SPADEK

Portal "Życie Polska" pisał również: ROLNIK SZUKA ŻONY: ZADZIWIAJĄCE INFORMACJE O UCZESTNIKACH LUBIANEGO SHOW. POJAWIŁY SIĘ PLOTKI, ŻE TOMASZ I ROKSANA MAJA SIĘ KU SOBIE. JEST KOMENTARZ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: WIELU Z NAS NIE MAJ POJĘCIA, DLACZEGO W ZAMRAŻARCE NIE MONTUJE SIĘ ŹRÓDŁA ŚWIATŁA. POWÓD KONSTRUKTORÓW SPRZĘTU AGD JEST CAŁKIEM OCZYWISTY. O CO CHODZI