Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenie przed niebezpiecznymi burzami, gradobiciem, lokalnymi podtopieniami i silnymi, porywistymi wiatrami. Najtrudniejsze warunki pogodowe jednak dopiero nadejdą.

Czekają nas gwałtowne godziny z burzami, silnym wiatrem i opadami z gradobiciem włącznie

W czwartek spora grupa Polaków otrzymała alert RCB związany z prognozą pogody, która ostrzegała nas o tym, co nas czeka w nocy i w piątek nad ranem.

Treść sms-owej wiadomości niepokoi - "Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (08/09.07) burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia" - widnieje w alercie RCB dostarczonym mieszkańcom województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Warunki atmosferyczne będą burzowe, co potwierdzają meteorolodzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - W piątek w czasie burz, które mogą wystąpić w pasie od Śląska, przez Małopolskę, aż po Warmię i Pomorze, prognozowane są burze z silnymi porywami wiatru i opadami deszczu i gradu - potwierdził Szymon Ogórek, przedstawiciel IMGW.

Burze mogą być wyjątkowo niebezpieczne z powodu towarzyszących im silnych opadów, które według prognoz synoptyków IMGW, mogą nawet osiągnąć 60 mm.

Należy również pamiętać o spodziewanym gradobiciu, jak również silnym i porywistym wietrze, który może osiągnąć prędkość ponad 100 km/h. Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak podkreśla, że w temacie warunków pogodowych, spodziewać się musimy gwałtownych 36 godzin.

Jak to było pod koniec czerwca w Nowym Sączu, trąby powietrzne także mogą nas nie ominąć, więc należy dobrze zabezpieczyć mienie ruchome, zwierzęta i siebie, Nie wychodzić z budynków, pozamykać okna i drzwi, pościągać wszystko z balkonów i nie wybierać się w podróże...

O tym się mówi: Odeszła 10-latka uwięziona w ciele 80-latki. O czym marzyła dziewczynka

Zerknij: Ida Nowakowska musi radzić sobie bez męża. Kto jej pomaga w tym trudnym czasie