Jak przypomina portal "Goniec", od soboty 3 lipca zgodnie z unijną dyrektywą ze sklepowych półek znikają towary wykonane z tworzywa sztucznego. Nie kupimy już między innymi plastikowych kubków, sztućców, talerzyków, czy patyczków higienicznych.

Produkty znikają ze sklepowych półek

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały, że od 3 lipca 2021 roku ze sklepów i punktów usługowych zniknie 10 produktów jednorazowych wykonanych z plastiku. W ciągu ostatnich dwóch lat państwa członkowskie miały czas na opracowanie szczegółowych regulacji w tym zakresie.

W sklepach i punktach usługowych od 3 lipca obowiązuje zakaz obrotu kubkami styropianymi i tzw. menuboxami, plastikowymi rurkami, talerzami, sztućcami, patyczkami higienicznymi oraz tymi używanymi do balonów.

Plastikowe rurki/YouTube @Telewizja Echo24
Plastikowe rurki/YouTube @Telewizja Echo24
Plastikowe rurki/YouTube @Telewizja Echo24

A przepisów nadal brak

Choć, jak pisaliśmy, państwa wspólnoty miały dwa lata na przygotowanie odpowiednich przepisów, to niestety Polsce nie udało się tego zrobić. W dalszym ciągu nie wprowadzono odpowiedniej ustawy w tym zakresie.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Środowiska, Jacek Ozdoba w rozmowie z "Polsat News" wskazywał, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest Unia Europejska, a dokładnie fakt, że zbyt późno pojawiły się szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

Jacek Ozdoba/YouTube @polsatnews.pl
Jacek Ozdoba/YouTube @polsatnews.pl
Jacek Ozdoba/YouTube @polsatnews.pl

Ozdoba wskazał, że ustawa może pojawić się dopiero jesienią. Na listę jednorazowych produktów plastikowych będą stopniowo trafiały kolejne pozycje. W planach Unii Europejskiej jest przygotowanie do 2030 roku pełnej listy produktów plastikowych, które znikną ze sprzedaży. Taki ruch ma ograniczyć niekorzystny wpływ plastiku na środowisko.

Zauważyliście już zmiany?

To też może cię zainteresować: Andrzej Duda wypowiedział się na ważny temat dotyczący szczepionek przeciw koronawirusowi. Padły słowa na temat segregacji społeczeństwa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Magda Narożna z „Pięknych i Młodych” zmieniła istotny element w swoim wyglądzie. Fani twierdzą, że ta decyzja odjęła jej dobrych kilka lat

O tym się mówi: Nowe informacje na temat stanu papieża Franciszka. Ojciec Święty przeszedł operację w klinice Gemelli. Watykan ujawnił co się stało z liderem Kościoła