Przeciętne świadczenie emerytalne to trochę ponad 2 500 złotych. Świadczenia rentowe i emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostaje prawie 7 mln 850 tysięcy seniorów, z czego niemal 6 milionów to emeryci.

Jakie podwyżki po waloryzacji marcowej czekają seniorów?

Standardowa emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji marcowej sięgnęła 2 545 złotych. Mężczyźni dostają średnio 3 184 złotych brutto, a kobiety - 2 128 złotych brutto, co daje jakiś tysiąc złotych różnicy.

Minimalna gwarantowana emerytura od 1 marca wynosi 1250,88 zł. W 2021 roku ta minimalna kwota ma być wyższa. Minimalne świadczenie emerytalne dostaje obecnie 210 tysięcy uprawnionych do świadczenia. To znacznie mniej osób, niż rok temu, gdyż wówczas było 221 tysięcy osób.

Jednocześnie zwiększyła się grupa otrzymująca jeszcze mniej pieniędzy. Są to ludzie, którzy nie opłacali składek rentowych i emerytalnych przez minimalną wymaganą ilość lat. Jakiś czas temu prezes ZUS przekazała, że obecnie najmniejsza emerytura, jaka jest wypłacana wynosi 1 grosz, co oznacza że składka była odprowadzona jedynie za jeden dzień pracy.

W marcu 2021 emeryturę mniejszą od minimalnej gwarantowanej wypłacono niemal 315 tysiąca osób. Z końcem grudnia 2020 tego typu wypłat było 310 tysięcy. Przez około trzy miesiące ta liczba zwiększyła się do prawie 5 tysięcy głodowych świadczeń.

Jest w Polsce rosnąca grupa świadczeniobiorców otrzymująca nie więcej niż 400 złotych miesięcznie. W marcu to było już osiemnaście tysięcy seniorów. Nie więcej niż 100 złotych miesięcznie otrzymuje 4,7 tysięcy uprawnionych.

Co o tym sądzicie? Skąd się biorą tak absurdalnie niskie kwoty świadczeń emerytalnych? Czy w tym gronie znajdują się artyści nieopłacający przez lata składek?

O tym się mówi: GIF zdecydował o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku. Seria, którego leku została wycofana

Zerknij: Do ekipy "Dzień dobry TVN" dołączy nowa prowadząca? Jedno zdjęcie wystarczyło, aby ruszyła lawina spekulacji. W sieci zawrzało