Ja podaje portal "Goniec", rząd pod przywództwem Mateusz Morawieckiego ogłosił tzw. Strategię Demograficzną 2040. Obejmować ma ona działania, które pozwolą poprawić sytuację demograficzną w naszym kraju. Jakie są podstawowe założenia planu?

Strategia demograficzna 2040

Nadzieję na wzrost dzietności pokładano we wprowadzeniu programu "Rodzina 500 plus". Niestety program nie przyniósł zamierzonego efektu. W związku z tym rząd zdecydował się na opracowanie nowej strategii. Co ma się w niej znaleć?

Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @Kancelaria Premiera

Rząd planuje wprowadzenie zmian w kodeksie pracy. Jedną z nich byłoby wprowadzenie elastycznego czau pracy dla rodziców dzieci do lat 4. Zwiększeniu miałaby ulec możliwość pracy w niepełnym wyiarze godzin, a zmniejszeniu możliwość zawierania umów na czas określony. Dodatkowo w pierwszym roku życia dziecka ojcowie objęci zostaliby ochroną stanowiska pracy.

Premier Morawiecki zapowiedział również wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu mieszkaniowego dla tych rodzin, które posiadają dzieci i mieszkają w zbyt małych mieszkaniach. Ułatwieniem dla rodzin ma być również nabywanie mieszkań bez konieczności posiadania przy tym wkładu własnego.

Ministrowie wspólnie z Prezesem Rady Ministrów zapowiedzieli również powstanie centrów modelowych zdrowia prokreacyjnego, uskutecznienie i rozbudowanie doradztwa rodzinnego, czy popularyzację kultury przyjaznej rodzinie.

Póki co rządzący nie podali dokładnych dat wprowadzenia zaplanowanych rozwiązań. Jedno jest jednak pewne, nie należy się spodziewać, że stanie się to na przestrzeni najbliższych tygodni.

Co sądzicie o planowanych rozwiązaniach?

To też może cię zainteresować: Telewizja Polska została ukarana przez KRRiT za „Wiadomości”. Kara będzie bardzo wysoka. W jaki sposób TVP naruszyło przepisy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ogromne zmiany w życiu Dagmary Kaźmierskiej. Królowa życia potwierdziła radosną nowinę. Wciąż jednak nie wyjawiła najważniejszego

O tym się mówi: Izabela Małysz szczerze o koszmarze, jaki przeszła z mężem. Jak "małyszomania" odbiła się na rodzinie skoczka