Okulary korekcyjne to spore obciążenie dla domowego budżetu, więc każdy posiadacz wady wzroku stara się dbać o nie na tyle, aby nie musieć ich wymieniać co rok czy dwa, a nawet częściej. To niezwykle istotne, bo osiadające na szkłach drobiny kurzu i zanieczyszczeń, smugi czy inne zabrudzenia mają wpływ na nasz komfort widzenia.

Jednak wiele osób nieświadomie popełnia masę błędów w trakcie użytkowania i czyszczenia okularów, co naraża je na trwałe uszkodzenia i rysy. Co ma na to wpływ?

Przede wszystkim, złej jakości detergenty i akcesoria do czyszczenia, przecieranie szkieł ubraniami czy chusteczkami higienicznymi, zdejmowanie okularów jedną ręką – to przyczyny przez to które niszczą się zarówno szkła, jak i oprawki. Jak zatem o nie dbać?

Jak dbać o okulary, aby służyły nam długo? Garść rad

Dziś szkła okularów pokrywają specjalne powłoki antystatyczne i antyrefleksyjne, które łatwo ulegają uszkodzeniom, jeśli nieprawidłowo o nie dbamy. W tym aspekcie wielkim błędem jest używanie odzieży do ich przecierania, gdyż w ten sposób możemy łatwo porysować soczewki i trwale je uszkodzić.

Tak samo szkodliwe dla szkieł są chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe czy papier toaletowy.

Błędem jest również czyszczenie szkieł „na sucho”. W ten sposób stopniowo zdzieramy kolejne powłoki i powstają mikrorysy, a szkła matowieją i dają znacznie mniej wyraźny obraz.

Przed czyszczeniem szkła trzeba zwilżyć właściwym preparatem lub wodą. Do okularów nie wolno jednak stosować detergentów z amoniakiem, a także za mocno naciskać soczewkę.

Jak właściwie myć okulary? Delikatnie, pod strumieniem wody, używając delikatnego mydła np. szarego lub płynu do mycia naczyń bez kwaśnych składników – cytryny czy octu. Niezwykle istotne jest mycie całych okularów, a nie jedynie szkieł i fragmentów opraw. Warto również stosować specjalne płyny, dostępne w salonach optycznych i dedykowane do okularów ściereczki.

Jak informował portal „Życie PL”: ROZGOTOWANY MAKARON, PĘKNIĘTE JAJKO PODCZAS GOTOWANIA CZY PRZESOLONA ZUPA? PROSTE ROZWIĄZANIA KUCHENNYCH PROBLEMÓW, KTÓRE LEPIEJ ZNAĆ

Przypomnij sobie: NAGRANIE ZMROZIŁO KREW W ŻYŁACH INTERNAUTÓW! MAMA GWIAZDY SOCIAL MEDIÓW NAGRAŁA OPUSZCZONY DOM, SZCZEGÓŁ W OKNIE PRZERAŻA

Portal „Życie PL” pisał również: ZDUMIEWAJĄCE INFORMACJE O ZAROBKACH W TELEWIZJI POLSKIEJ, ZWYKLI POLACY MOGĄ POMARZYĆ O TAKIEJ PENSJI. KILKANAŚCIE MILIONÓW ZŁOTYCH TO PULA NA NAGRODY